fbpx

Bilim & Teknik

Published on Mart 19th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

İtalya’da hastalar için solunum cihazı parçası üreten gönüllüler tehdit ediliyor

İtalya’da Korona tedavisi için temel ihtiyaç olan solunum cihazı vanalarında yaşanan tedarik sorununa karşı 3D yazıcı ile vana üreten gönüllüler, imalatçı şirket tarafından davayla tehdit edildi.

İtalya’da yoğun bakım tedavisinin olmazsa olmazı solunum cihazı vanalarında yaşanan tedarik sorununa karşı 3D yazıcı ile vana basanlar (üretenler), imalatçı şirket tarafından davayla tehdit edildi.

Vanaların tükenmesi hayatı solunum cihazına bağlı hastaları ölümle yüz yüze getirirken, bir grup gönüllü, üç boyutlu (3D) yazıcıyla ihtiyaç duyulan vanaları 1 dolar maliyetle üreterek imdada yetişti.

Vanaları 11 bin dolara satan imalatçı firma ise gönüllülere üretimi derhal durdurmaları için dava tehdidinde bulundu.

Her zamanki imalatçı-tedarikçi firmadan hastaların tedavisi için zamanında vanaları yetiştiremeyeceği yanıtını alan İtalyan hastanesi, can kurtarmak için üç boyutlu yazıcıyla kopya vana arayışına girdiğinde, yeni kurulan Isinnova firmasından Cristian Fracassi ve Alessandro Ramaioli kendi üç boyutlu yazıcılarını hizmete soktu.

İkili, ilkin imalatçı firmadan kopya basmak için vana kalıplarını istedi, ama ret yanıtı ve patent haklarıyla ilgili dava açılacağı tehdidiyle karşılaştı. Bunun üzerine Fracassi ile Ramaioli, vanaları ölçüp biçip üç versiyonunu bastı.

İmalat çözümleri şirketi FabLab’in kurucusu Massimo Temporelli de ikiliye bu işlemde yardım etti. 14 Mart itibarıyla bastıkları vanalar 10 hasta için işe yaradı.

“Kar etmek gibi bir niyetimiz yok!”

Fracassi, konuyla ilgili Facebook paylaşımında, ‘hayati tehlikesi bulunan hastalar sözkonusu olduğundan harekete geçtiklerini’ belirtip “Nokta” diyerek ekledi:

“Durumdan kar etmek gibi bir niyetimiz yok, ürettiklerimizi bizi harekete geçmek zorunda bırakan acil ihtiyaç dışında kesinlikle kullanmayacağız, başka amaçlarla yaymayacağız.”

Teknolojik Yenilik Bakanı Paola Pisano, 3 boyutlu yazıcıyla basılan vanaların görüntülerini sosyal medyada paylaşarak gönüllü girişime destek verdi.

EVRENSEL

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑