İzocam bu sabah “İzocam'da grevdeyiz! Saat 9:00 itib..." /> “İzocam'da grevdeyiz! Saat 9:00 itibariyle İzocam'da grevimizi başlatmış bulunuyoruz”

Sınıf Hareketi

Published on Ocak 18th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

“İzocam’da grevdeyiz! Saat 9:00 itibariyle İzocam’da grevimizi başlatmış bulunuyoruz”

İzocam bu sabah “İzocam’da grevdeyiz! Saat 9:00 itibariyle İzocam’da grevimizi başlatmış bulunuyoruz” diyerek İzocam önünde greve başlad.

Kristal-İş Sendikası’na üye işçiler, İzocam Ticaret ve Sanayi AŞ’nin Kocaeli ve Mersin fabrikalarında sabah 09.00 itibariyle greve başladı. İşçiler, işten atılan arkadaşlarının işe geri alınmasını ve zam taleplerinin karşılanmasını istiyor. Kristal-İş Sendikası, İzocam’ın Kocaeli Dilovası ve Mersin Tarsus’taki tesislerinde 2014 yılında örgütlendi. Patron sendikanın çoğunluğuna itiraz etti ve sendikadan yapılan açıklamaya göre bu itirazını yetkisiz bir mahkemeye yaparak yetki sürecini dört yıl geciktirdi. Buna karşın işçiler baskılara boyun eğmedi ve sendikadan istifa etmedi. Bunun üzerine 4 işçiyi işten çıkaran İzocam patronunun sendikalaşmayı önleme çabaları sonuç vermedi. Sendikanın yetkisi geçen yıl temmuz ayında kesinleşti. Ardından patrona yapılan yasal çağrı sonrası toplu sözleşme görüşmeleri nihayet başladı. Şirketin yönetim kadrosunda 2017’de yaşanan değişim sonrası göreve yeni gelen yöneticilerle masaya oturan işçiler, uğradıkları hak kayıplarının telafisini ve örgütlenme nedeniyle işten atılan arkadaşlarının işe iadesini istedi. PATRON TEKLİFİ GERİ ÇEKTİ Görüşmeler sırasında taraflar idari maddeler konusunda uzlaşabildi, ancak sıra ücrete gelince görüşmeler tıkandı. Sendikadan yapılan açıklamada şöyle dendi: “Asgari ücrete mahkûm edilmiş olan ve çoğu 10-15 yıllık kıdeme sahip olan üyelerimizin önüne önce şirketin yeterince kârlı olmadığı, sonrasında da patlak veren ekonomik kriz çıkarıldı. İşveren tarafından sendikamıza resmi olarak yapılmış olan ücret zammı teklifi bile birkaç gün sonra geri çekildi.” Kristal-İş Sendikası, tüm bu yaşananlar nedeniyle toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığını ve 18 Ocak’ta İzocam’a bağlı Dilovası ve Tarsus tesislerinde greve çıkacaklarını duyurdu. İşçiler sabah saatlerinde, İzocam’da grevimizi başlatmış bulunuyoruz” diyerek İzocam önünde greve başladı. Kaynak: Kocaeli Barış Gazetesi


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑