Kadın

Published on Ağustos 24th, 2018 | by Avrupa Forum 12

0

‘Kadın doktorların müdahalesinde kadınların yaşam şansı artıyor’

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, kalp krizi geçiren kadınlara tedavinin kadın doktorlarca yapılması halinde ölüm oranları düşüyor.

ABD’de bulunan Harvard, Minnesota ve Saint Louis üniversitelerinin Florida’daki kadınlardaki kalp krizi vakalarına ilişkin yaptığı çalışmanın sonuçları yayınlandı.

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) adlı bilimsel dergide yayınlanan söz konusu araştırmaya göre, kalp krizi (miyokard enfarktüsü) vakalarında kadınların tedavilerinin kadın doktorlarca yapılması halinde ölüm oranları düşüyor.

1991 ile 2010 yılları arasında acil servislere ağır miyokard enfarktüsü nedeniyle sevk edilen 500 bin hastanın klinik dosyaları inceleyen araştırmacılar, yüzde 5’lik oranın istatistiksel olarak oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

‘Kadın doktorların müdahalesi yaşam şansını artıyor’
Acil servislere getirilen kadınlardaki kalp krizlerine müdahalelerde ölüm oranının yüzde 11,9 olduğu kaydedilen araştırmada, kadın bir doktorun müdahil olması halinde ölümlerin 5,4 azaldığına dikkat çekildi.

Daha önce yapılan araştırmalar, kadınların kalp krizi durumlarında erkeklere oranla ölüm risklerinin yüksek olduğunu göstermişti. Kadınlardaki semptomların farklılığı, tedavilerini geciktirmeleri veya kriz halinde acil servislere erkeklere oranla daha geç başvurmalarının ölüm oranlarını etkilediği biliniyordu.

Kardiyovasküler hastalıklar, kadın ölümlerinin nedenleri arasında ilk sırada
Kalp krizi (miyokard enfarktüsü) kalp kasının bir bölümünün o bölgeye yetersiz kan akışından dolayı ölmesi (kalıcı hasara uğraması) sonucu meydana gelir.

Her 5 ani ölümün biri kalp krizinden dolayı gerçekleşmektedir. Kalp krizi yetişkinlerdeki ani ölümün başlıca nedenlerinden biridir.

Hastaların kalp krizinden kaybedilmelerinin önlenmesi olayın ilk anından itibaren en kısa zamanda hastaneye ulaşmasına bağlı.

Kardiyovasküler hastalıklar, dünya genelinde kadın ölümlerinin nedenleri arasında ilk sırada geliyor.

Twitter üzerinde paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)4Facebook’ta paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)4Google+ üzerinde paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)WhatsApp’ta paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)Telegram’da paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑