fbpx

Kadın

Published on Temmuz 26th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Kadınlar: İstanbul Sözleşmesi uygulanana kadar sokaklardayız

Ankara’da İstanbul Sözleşmesi için bir araya gelen kadınlar, ‘Sözleşme tam olarak uygulanana kadar, adliyelerde, sokaklarda her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz’ dedi.

Kadınlar, Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına karşı “Mücadele nasıl olmalı?” sorusunun yanıtını tartışmak üzere Kurtuluş Parkı’nda bir araya geldi. 

Parkta kadınların buluştuğu alanın etrafı mor kuşak ile çevrilerek polislerin alana girişi engellendi. Buluşmaya HDP milletvekili Züleyha Gülüm de katıldı. Kadınların “Kadın cinayetleri politiktir”, “Haklarımız, hayatlarımız için isyandayız” yazılı dövizler taşıdığı görüldü.

Avukat Betül Çetin, burada yaptığı konuşmada İstanbul Sözleşmesi’nin içeriği ve kapsamı hakkında bilgilendirme bulundu. Çetin, sözleşmenin imzalanmasının arkasında kadınların güçlü bir mücadelesinin olduğuna değinerek, “Sözleşmenin imzalanmasına kadar sokaklarda, eylemlerde, her yerde kadınların büyük bir mücadelesi oldu. İstanbul Sözleşmesi, bizim hayatlarımızın, kadın olarak yaşamamızın ve özgürlüğümüzün garantisi. Hem İstanbul Sözleşmesi hem 6284 sayılı koruma kanunu eşit olarak yaşamamız için çok önemli. Eğer sözleşme tam olarak uygulanırsa, hiçbirimiz yara almayacağız. İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanana kadar, adliyelerde, sokaklarda her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kadınlar daha sonra serbest kürsüde söz alarak “İstanbul Sözleşmesi için nasıl bir mücadele?” sorusunun cevaplarını tartıştı. 

Kaynak : Mezopotamya Ajansı

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑