Kadın

Published on Şubat 25th, 2020 | by Avrupa Forum 7

0

Kadınlar mahkemeyi ateşe verdi

Hükümetin kadın cinayetleri ve kadına karşı şiddet politikalarını eleştiren protestocular, Sonora eyaletinde mahkemeyi yaktı.

Meksika’da 25 yaşındaki Ingrid Escamilla’nın 14 Şubat’ta 46 yaşındaki erkek Erik Francisco Robledo tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar sürüyor. Kadınlar, önceki gün Sonora eyaletinde mahkemeyi ateşe verdi.


Ingrid Escamilla cinayetinin ardından başlayan protestolar, 20 Şubat’ta yedi yaşındaki bir kız çocuğunun okul çıkışı trafiğe takılan annesini beklerken kaçırılarak öldürülmesinin ardından büyüyor. Fatima Cecilia Aldrighett adlı kız çocuğunun cesedi bir plastik torbaya konarak atılmış, cesette, Fatima’nın cinsel saldırıya uğradığını ve dövüldüğünü gösteren izlere rastlanmıştı. Cinayet zanlısı çift gözaltına alındı.

Meksika’da Ingrid Escamilla öldürüldükten sonra cesedinin parçalara ayrılması ve bazı bulvar gazetelerinin bunun fotoğrafını yayımlamasıyla eylemler başladı. Kadın cinayetlerini protesto edenler, Ingird Escamilla’nın fotoğraflarını sansürsüz bir şekilde paylaşan La Prensa gazetesi binasına yürümüş, gazetecilerin arabalarını ateşe vermişti.

‘SESSİZLİĞİ ÇOKTAN BOZDUK’

Hükümetin kadın cinayetleri ve kadına karşı şiddet politikalarını eleştiren protestocuların arasında yer alan, 19 yaşında öldürülen María de Jesús Jaime Zamudio’nun annesi “Ben kızı öldürülen anneyim. Her şeyi yakıp yıkmaya hakkım var benim. Kimseden de izin istemiyorum. Bizle beraber mücadele etmeyenler yolumuzdan çekilsin” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Benim kızımı öldürmeden önce, daha birçok kadını öldürdüler. Peki biz ne yapıyorduk? Ağlayıp dikiş dikiyorduk. Artık bu suna erdi! Sessizliği çoktan bozduk! Ailem, kendim ve kızım için adalet talep ediyorum! Ve ismi söylenmeyen kadınlar için de adalet talep ediyorum! Çünkü her gün bir kadın daha öldürülüyor.” Kaynak: gazeteduvar.com.tr


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑