Fransa

Published on Ağustos 25th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Kağıtsızların eylemi: Herkese oturum ve çalışma hakkı

Fransa’da kağıtsızlar hareketinin 23 yıl önce oturum hakkı için yaptığı kitlesel işgal ve eylemlerin yıl dönümünde Paris’te bir yürüyüş gerçekleştirldi.

AF (Paris)


Aralarında ACTIT (Association Culturelle des Travailleurs Immigrés en Turquie),AFD International, Collectif Faty Koumba, UJFP (Union Juive Française pour la Paix)
Union Syndicale Solidaires,CGT’nin de destek verdigi yürüyüş Port La Chapelle’de start aldı. 23 yıl önce işgal edilen ve polisn şiddetli bir şekilde saldırdığı kilisenin önünde son buldu.
Eylemde “Herkese oturum hakkı’’, “Hiçkimse illegal degildir’’, Postahanede çalışan kağıtsızlara oturm hakkı’’ ; “Siyah yelekliler başbakanı arıyor,herkese oturm hakkı” sloganlarını yazıldığı pankartlar taşındı. Yüryüş boyunca oturum hakkı ile ilgili sloganlar atıldı.
23 YIL ÖNCE NE OLMUŞTU
23 yıl önce Kağıtsızlar Hareketi Fransa’da önemli bir gündem yaratmış ve oturumu olmayan on binlerce insan oturum hakkı için büyük kitlesel eylemler ve işgaller gerçekleştirmişti. 23 Ağustos 1996 yılında Saint-Bernard kilisesinde kağıtsızların yaptığı işgale polis saldırdı.
Gözaltı merkezlerinde açlık grevleri ve intiharlar gerçekleştirildi. Polisin saldırısına karşı bir çok kurum ve kuruluş bu hareketin içinde yer aldı. Bu eylemlerde önemli bir rol oynayan kurumlardan biri de ACTİT oldu. Uzun bir zaman dernek lokali Kağıtsızlarla dayanışma kolektifinin çalışmalarına sunuldu.
Yıllardır verilen mücadeleler sonucu mülteci ve kağıtsızlar sorununa yönelik duyarılılık gelişti ve kitlesel eylemlar yapıldı. 18 Aralık günü uluslararası göçmenler günü vesilesiyle ülke genelinde 250 kurumun imzası ile 40 büyük kentte eylemler yapıldı.
16 Mart’ta Paris’te ırkçılığa ve polis şiddetine karşı yapılan eylem Sarı Yelekliler eylemi ile buşuştu.
Alfortville’deki Chronopost a 11 Haziran’dan beri grev ve eylemde olan kağıtsızlar ve kendisine Siyah Yelekliler diyen kağıtsızların Pantheon işgali ve polisin şiddetli saldırısı halen sıcaklığını koruyan eylemler.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑