Türkiye

Published on Temmuz 10th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Karşı devrimci “Aydınlık” bildiğimiz gibi

Aydınlık’tan gazetecileri fişleyen SETA raporuna destek

SETA tarafından hazırlanan “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı rapora, Aydınlık gazetesinden destek geldi.


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından hazırlanan “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı rapora tepkiler sürerken, Aydınlık gazetesinden rapora destek geldi.

İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir, Seca Toker imzalı raporda, Türkiye’de faaliyet yürüten uluslararası medya kuruluşları ve bahsedilen yerlerde çalışan gazetecilerin, özgeçmişleri, “Türkiye’nin çeşitli önemli konu başlıklarında aldıkları tavra” ve hatta Twitter’da yaptıkları paylaşımlara dahi yer verildi. Tepki çeken rapora Aydınlık’tan destek geldi.

İlker Yücel kaleme aldığı başyazıda, “Aydınlık ‘Turuncu kalkışmaya yığınak’ başlığıyla Batı devletlerinin basın kuruluşlarına, 4 Mayıs’ta dikkat çekmişti. 21 Mayıs’ta da Yeni Şafak aynı konuyu ‘Küresel medya kuşatması’ başlığıyla manşetine taşıdı. ABD’nin CNN’si, VOA’sı, İngiltere’nin BBC’si, İndependent’i, Almanya’nın Deutsche Welle’si, Rusya’nın Sputnik’i, İran’ın Fars ajansı, Çin radyosu ve diğerleri…” ifadelerini kullandı.

“Devlet medyasının görevi bellidir” diyen Yücel şöyle devam etti:

“Bağlı bulunduğu devletin çıkarı için yayın yapar. SETA raporunun gözlerden kaçırılmaya çalışılan en önemli yönü budur. Dört büyük medya tekelinin birleşerek ‘+90’ adıyla Youtube kanalı kurduğu Türkiye dışında başka bir ülke yok. SETA bu kuruluşların 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi gibi kritik anlardaki haberlerine odaklanarak, kuruluş çalışanlarının sosyal medya paylaşımları ve mesleki geçmişlerini de inceleyerek değerlendirme yapmaya çalışıyor.

“Rapordaki tüm bilgilere internetten ulaşabilirsiniz. Batı medyası ve uzantıları, FETÖ liderinin ağzından ‘Darbe Tayyip Erdoğan’ın senaryosu’ vurgusu yaparken, darbecilerin gözaltına alınma haberlerini ‘Muhalifleri tasfiye’ diye verirken, PKK hendeklerinin kapatılmasını ‘Kürtlerle savaş’ başlıklarıyla duyururken gazeteciliği hatırlamayanlar fişi takılmış gibi bir anda koro oluşturdular. SETA raporunun özünü perdeleme korosu” gerçeği önemsizleştirme konusunda ne kadar etkili olduklarını gösterdiler. ‘Basına özgürlük’ açıklaması yapan gazeteciler Aydınlık’ın duyurduğu Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki yazılı basını bitirecek maddeyi gündemlerine alabilirler. Bu konu “benim tivitimi göstermişler”den çok daha önemli.”

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑