Almanya

Published on Haziran 24th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Kassel’de binler aşırı sağ teröre karşı yürüdü

Üç hafta önce neonaziler tarafından öldürülen Kassel Valisi için düzenlenen anma yürüyüşüne 2 bin 500 kişi katıldı.

Gülce Fitzek (Kassel)


2 Haziran’da evinin bahçesinde başına sıkılan tek kurşunla öldürülen Kassel Bölge Valisi Dr. Walter Lübcke, geçtiğimiz cumartesi günü, 22 Haziran’da Kassel’de “Sağ teröre karşı birlikte” sloganıyla bir araya gelen yaklaşık 2 bin 500 kişi tarafından anıldı. Gösteride ırkçılık bir kez daha lanetlendi.

Eylem, aralarında anti faşist guruplar, kadın örgütleri, Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi, Sol Parti, sendikalar, spor klüpleri ve Kassel Devlet Tiyatrosu’nun da bulunduğu 60’tan fazla yerel örgüt ve organizasyonun çağrısıyla düzenlendi.

Açık, hoşgörürülü ve dayanışmacı bir toplum için renkli pankartlar ve sloganlar eşliğinde şehir merkezinde toplanıp valilik binasına doğru yürüyen kalabalık, Fulda Nehri’ne beyaz güller bıraktı.

Dr. Walter Lübcke, Hristiyan Demokrat Partili (CDU) olsa da Almanya’da göçmen karşıtlığının yükseldiği bir atmosferde göçmen ve mülteci dostu politik tutumları nedeniyle nefret söylemleri ve tehditlerle karşı karşıyaydı.

Olaydan sonra gözaltına alınan cinayet zanlısı Stefan E.‘nin de bağlantısı olduğu “Combat 18” isimli neonazi örgütünün derhal yasaklanması ve feshedilmesini talep eden Kasselli eylemciler, aşırı sağ terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yer Altı Örgütü’nün (NSU) son cinayet kurbanı Halit Yozgat’ın 2006 yılında yine Kassel’de katledildiğine dikkat çekerek atılan sloganlarda sık sık Kassel’de neonazilere yer olmadığını vurguladı.

Son olarak Halitplatz’a yürüyen kalabalık, Sol Parti Eyalet Milletvekili Hermann Schaus’un konuşmasının ardından dağıldı.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑