fbpx

Sömürgecilik

Published on Şubat 1st, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Katalan bağımsızlıkçıların yargılanacağı dava başlıyor

Katalonya’da bağımsızlık ilanı ardından 12 bağımsızlıkçı yöneticinin davasının Şubat ayı içinde görülmeye başlayacağı bildirildi.

İspanya Yüksek Mahkeme Başkanı Carlos Lesmes, dava duruşmalarının 7 veya 12 Şubat’ta başlayabileceğini açıkladı. Lesmes, kesin tarihin bu Cuma günü veya Pazartesi günü resmi olarak duyurulacağını bildirdi.

Savcılık, bağımsızlıkçı yöneticileri 1 Ekim 2017’de Katalonya bağımsızlık referandumunu organize ettikleri gerekçesiyle “isyan”, “bölücülük” veya “görevi kötüye kullanmak”la suçlayarak, ağır cezalar istiyor. Bunlar arasında Katalonya Özerk Bölgesi Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oriol Junqueras 25 yıl hapis riski altında bulunuyor.

İspanya Yüksek Mahkemesi Savcısı Kasım ayı başında, bağımsızlıkçı 18 Katalan yöneticiden 12’sine 7 yıldan 25 yıla varan hapis cezaları istemişti. Mevcut durumda 9 yönetici tutuklu bulunuyor.

Katalonya’da merkezi yönetimin yasakladığı bağımsızlık referandumu, bütün baskılara ve engellemelere rağmen 1 Ekim 2017’de gerçekleştirilmişti. Polisin sert saldırılarına konu olan referandum ardından 27 Ekim’de Katalonya parlamentosu bağımsızlık ilan etmişti.

İspanya hükümeti de bölgesel hükümet ve parlamentoyu feshederek vesayet altına aldı. Bir çok yönetici tutuklandı, bazıları sürgüne gitmek zorunda kaldı. Katalan yöneticiler hakkında açılan davanın duruşmalarının bu ay başlaması bekleniyor.

(anf)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑