Sömürgecilik

Published on Ekim 1st, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Katalonya Başkanı: ‘Direnişi Kürtlerden öğreniyoruz’

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, bu sabah başlayan bağımsızlık referandumuyla ilgili konuştu. Puigdemont, ‘Kürtler güçlü bir ulustur, direnişi Kürtlerden ğöreniyoruz’ dedi.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, bugün yapılacak bağımsızlık referandumuyla ilgili, “Resmi sonuçlar için en az 5 gün gerekiyor. Eğer ‘Evet’ sonucu çıkarsa 48 saat içinde bağımsızlık ilan edip, değişim sürecine başlarız” dedi.

Rûdaw’a konuşan Puigdemont, “Katalan ve Kürt ulusları arasında benzerlik var. İki ulusun da kendi kaderini tayin hakkı var. İspanya ve Irak hükümeti, onların haklarına hiç saygı duymuyor. Kürdistan halkının yalnız olmadığını söylemek istiyorum. Direnişi sizden öğreniyoruz. İki ulus için de tek bir gelecek var: O da özgürlük. Bu özgürlük üzerinden kardeşiz” ifadelerini kullandı.


 ‘Kardeşiz ve aynı amaç için mücadele ediyoruz’

“Kürtler güçlü bir ulustur. Destek ve dostluklarından dolayı teşekkür ediyoruz” diyen Puigdemont, şöyle devam etti:

“Attıkları adımdan ötürü kendilerini kutluyoruz. Bizler kardeşiz ve aynı amaç için mücadele ediyoruz ki o da özgürlüktür. İki ulus da oylama yoluyla vatandaşlarımızın torunlarının geleceklerine karar vermesini istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda geleceğimizi inşa edip iki bağımsız ulus olacağımızı söyleyebilirim.”

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑