Kültür Sanat

Published on Mart 10th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Kaybolmaya yüz tutan bir dil: Zazaca

Zazaca Tiyatro ve Müzik Dinletisi: Arêyê Kay 13 Mart 2019 çarşamba günü 19:30 Hollanda’nın Arnhem şehrinde gösterimi olacak.

Dillerin kaybolmasındaki en önemli etkenlerden biri: ‘’Bilenlerin konuşmaktan vazgeçmesi.’’ UNESCO’ya göre bir dil, konuşanlarının azalması ve yeni kuşaklara aktarılmaması nedeniyle kaybolma riskiyle karşılaşıyor. Genellikle başka bir dilin üstünlüğü ve gücü altında ezilen diller ‘’askeri, ekonomik, dini, kültürel veya eğitim mecburiyetleri ile topluluğun kendi diline olumsuz yaklaşımı’’ nedeniyle baskı altına alınınca tükenmeye de yüz tutuyor.


Amacımız kaybolmakta olan diller arasında yer alan Zazaca dil’ini:
Toplumda görülür kılmak – Tüm toplumda çok dilli bir algı bilinci oluşturmak Zazaca/Kırmançki konuşulan bölgelerde yerel belediyeler ve STK’lar aracılığı ile çalışmalarımızı topluma sunmak Dilini kullanmanın önemi bakımından bilgilendirmeler yapmak; belgesel ve kısa film çalışmaları buna örnek verilebilir. – Zazaca/Kırmançki diline meyilli olanların öğrenmeyi istemelerini sağlamak Çok kültürlülük ve anadilini kullanmanın önündeki önyargıları kırmayı hedeflemek Çok dillilik ile ülkemizdeki demokratik iklimin güçlendirilmesinde sanatsal farkındalık yaratmak Bu dili konuşan bireylerde kendi dilini kullanmaktan utanmamaları ve kültürel bir varlık oldukları bilincini geliştirmek Anadilini konuşma alanlarının varlığını göstererek, anadili kullanmama korku ve travmasına tiyatro ile çözüm olmak Bu dili konuşanlardaki yalnızlaşmanın önüne geçmek


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑