Ekoloji

Published on Haziran 16th, 2019 | by Avrupa Forum 14

0

Kayseri’de biyokütle enerji santrali nedeniyle mahalle halkı maskesiz sokağa çıkamıyor

Kayseri’de kent merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Bağpınar Mahallesi’nin sakinleri, biyokütle enerji santralinden yükselen dumanlar nedeniyle maske takarak günlük yaşamını sürdürüyor. Muhtar Ömer Nalbant, “1 yıldır fabrikanın dumanı nedeniyle mahallemde kanser ve astım hastalığı baş gösterdi” derken, Kayseri Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri şikayet edilen santralde inceleme yaptı.

Merkez Melikgazi ilçesine bağlı Bağpınar Mahallesi’nde, 30 yıl önce kurulan mobilya fabrikası, firma tarafından geçen yıl biyokütle enerji santraline çevrildi. Otomobil ve uçakların kullanım süresi dolan lastikleri yakılarak elektrik üretilen santrelden yükselen dumanlar nedeniyle mahalleli, zor günler geçirdiğini söyledi. Mahalle sakinleri, dumandan etkilenmemek için maske takarak, dolaştıklarını belirtti.


“Kanser ve astım baş gösterdi”

Bağpınar Mahallesi’nin muhtarı Ömer Nalbant, biyokütle enerji santralinin daha önce mobilya fabrikası olduğunu dile getirerek, “Kimse bu durumundan şikayetçi değildi; ama araç ve uçak lastiklerinin yakıldığı bu fabrika, mahalleme zarar veriyor. Son 1 yıldır fabrikanın ortaya çıkardığı duman nedeniyle mahallemde kanser ve astım hastalığı baş gösterdi. Yetkililerden yardım istediğimde, işletmenin geçici ruhsatı olduğunu, fabrikayı takip ettiklerini söylediler” dedi.

“Hayvanlarımızı dışarıda gezdiremiyoruz”

Mahalle sakinlerinden İsmail Karabudak (32), hayvancılıkla geçimini sağladığını belirterek, “Buraya 30 yıl önce açılan fabrika şimdi geri dönüşüm fabrikası olarak kullanılıyor. Lastik yakarak elektrik ürettiklerini söylemekteler. Çıkan zehirli duman ve gazdan köyümüzde maskeli olarak yaşıyoruz. Şu an çevre katliamı yaşanmaktadır. Fabrikadan çıkan duman ağaçların kurumasına neden oldu. Hayvanlarımızı dışarıda gezdiremiyoruz” diye konuştu.

Fabrika yetkilileri ise dumanın insan sağlığına zarar vermediğini ve filtreleme sisteminin olduğunu söyledi.

Öte yandan Kayseri Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, şikayet edilen santralde inceleme yaptı.

Kaynak : T24

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑