Ekoloji

Published on Ağustos 12th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Kaz Dağları Nöbeti 18. Gün: Sivil Halk Barışçıl Protestosunu Sürdürüyor

Kaz Dağları’nda bugün 18. gününe giren Su ve Vicdan nöbeti, bayramın ilk gününü vardiyalar halinde nöbetleşerek ve çeşitli etkinliklerle geçirdi. Çevre savunucuları Gelibolu’daki yangın için pankart hazırlarken, 17. günde Greenpeace aktivistlerinin alandan izlenimlerini aktarıyoruz.

Kaz Dağları’ndaki Su ve Vicdan nöbeti bu sabah itibarıyla 18. gününe girdi.


Cumartesi akşamı Gelibolu’da başlayan ve Pazar günü kontrol altına alınan yangını soğutma çalışmalarına destek kararı alındı. 

Kaz Dağları nöbetinden 15 kişi destek için yangın bölgesine gitti, soğutma çalışmaları rutine girdikten sonra alana geri döndü. 

Çadırların bulunduğu eylem alanında akşamüstü saatlerinde yapılan forumdan, çadırların düzeni ve güvenliği için tartışmalar yapıldı.

Nöbet alanındaki çevre savunucuları hem kişisel hem doğa güvenliğini sağlama amacıyla vardiyalar halinde gezdi.

Çanakkale Belediyesi’ne ait itfaiye aracı ise 24 saat alanda beklemeyi sürdürdü. 

“Ormansızlaştırma iklim krizine sebep oluyor” 

Dün alanda nöbet tutan Greenpeace aktivistleri Tuğçe ve Baran ile konuştu. İkiliye Tuğçe’nin dostu Çapkın da eşlik ediyor.

Tuğçe, buraya geliş amaçlarını şöyle anlatıyor: 

“Cumartesi günü geldik, nöbete destek veriyoruz. 

“Maden projesi hem Çanakkalelilerin sağlığını riske atacak bir şey, hem de bölgede biyolojik çeşitlilik kaybına neden olacak. 

“Ormansızlaştırma da iklim krizinin baş nedenlerinden biri. 

“Greenpeace olarak bu konuda aktif kampanya yapmıyoruz ama buradaki yerel hareketi destekliyoruz.”

“Sivil halk barışçıl protesto yürütüyor”

Tuğçe, nöbetle ilgili gözlemlerini ise şöyle anlatıyor:

“Aslında sivil halkın da inisiyatif alarak buradaki direniş ortamını oluşturmak, hem de maden sahasında devam eden faaliyetlere tepkisini göstermek için fikir de ürettiği bir ortam. 

“Şiddetsiz protestolar ve halk odaklı bireysel katılımlar var genelde. Provakatif bir ortam da olmadığı için gayet sağlıklı bir direniş ortamı olduğunu söyleyebilirim.”

“Daha önce de yerel direnişlerine katılmıştım. Bugünüm sabah yürüyüşü ve pankart boyayarak geçti. Yarınki planım (bugün) buradaki eylem planına destek olmak için Greenpeace’in kullandığı şiddetsiz eylem modelini burada anlatmak.

“Kaz Dağı Doğal Hayatı Koruma Derneği ile hukuki işbirliği yaparak Çevre ve Orman Bakanlığı’na bölgeye yapılan tahribatla ilgili sorular sorduk. Daha önce burada çalışan arkadaşlarımız da bölge halkı ile röportajlar yaptı. Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.” (PT) 

(Bianet)

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑