fbpx

Fransa

Published on Nisan 14th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Kısıtlamalar dört hafta daha uzatıldı

Fransa’da dışarı çıkmaya ilişkin kısıtlamaların uzatılacağı geçen hafta ortalarından beri dile getiriliyordu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Pazartesi akşamı Elysees sarayından yaptığı konuşma ile öngörüleri doğruladı ve yürürlükteki önlemlerin 11 Mayıs’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Televizyondan ulusa dördüncü kez seslenen Macron, geçen sefer kullandığı ve çok eleştirilen savaşçı hamaseti bu kez terketmişti. Ayrıca, Ocak ve Şubat ayları boyunca hem kendisinin hem de diğer yetkililerin korona virüsü tehlikesini küçümseyip doğru bilgi vermediklerini dolaylı bir şekilde kabul ve itiraf ederek, salgının başında yeterince hazırlıklı olmadıklarını söyledi. “Salgının hızının yavaşlaması konusunda yeniden umutlandık ama hiçbir şey kesin değil” dedi.

“11 Mayıs yeni bir dönemin başlangıcı olacak” diyen Macron’un ilan ettiği karar ve önlemler şöyle:

Kreşler, ilk ve orta okullar ile liseler 11 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak yeniden açılacak. Fakat üniversitelerin açılması yazdan önce gerçekleşmeyecek.

Dar gelirli ve çocuklu aileler ile üniversite öğrencilerine istisnai bir yardım yapılacak.

Cafe, bar ve restoranlar, sinema ve tiyatrolar açılmayacak. Festival ve spor etkinlikleri Temmuz ortalarına kadar yapılamayacak.

11 Mayıs’tan sonra herkese maske dağıtılacak ve Çovid-19 belirtileri gösterenlere test yapılacak. Yoğun bakım servisleri için 10 bin solunum cihazı daha hazır edilecek.

Fransa sınırları, ikinci bir emre kadar, AB üyesi olmayan ülkelere kapalı kalacak.

Hükümet şirketlere ve işçilere yardıma yönelik bazı önlemler üzerinde de çalışıyor. Turizm ve eğlence gibi zor durumdaki sektörlere yardım planı da bunun bir parçası.

Cumhurbaşkanı Macron sigorta şirketlerinin de Covid-19 salgınına karşı mücadeleye yardımcı olmaları gerektiğini vurguladı.

AF

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑