fbpx

Halklar ve İnançlar

Published on Mart 30th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

KNK’den Diril ailesine ve Asuri/Keldani Halkına başsağlığı

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Ocak ayından bu yana kayıp olan Diril ailesi için Asuri/Keldani Halkına, Diril ailesine ve Kürdistan Halklarına başsağlığı mesajı yayınladı.

KNK yayınladığı mesajda, Diril ailesinin 1990’lı yıllardan bu yana yurtsever bir aile olduğunu belirterek, yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Diril ailesinin bulunabilmesi ve akıbetlerinin açığa çıkartılması için sonuna kadar çabalayacaklarını belirten KNK Yürütme Kurulu, bu konuda HPG’yle de iletişime geçerek konun aydınlatılmasına yardımcı olmalarını talep ettiklerini belirtti.

KNK Yürütme Kurulu’nun yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

Asuri/Keldani Halkına, Diril ailesine ve Kürdistan Halklarına başsağlığı diliyoruz.

11. 01. 2020 tarihinden bu yana Mihre (Kovankaya) köyünden Asuri/Keldani Hırmız Diril ve eşi Şmuni Diril silahlı kişiler tarafından kaçırılmıştı. Şmuni Diril’ in cesedi bir süre önce köy yakınlarında bulundu. Eşi Hırmız Diril’den henüz bir haber yoktur.

Mıhre köyü Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Asuri Hristiyanlarına ait bir köydür. 1990′ lı yıllarda birçok köy gibi PKK gerillalarına yardım ettikleri iddiasıyla devlet güçleri tarafından boşaltıldı.

Diril ailesi de diğer aileler gibi köyden göç edip İstanbul’a yerleşti. Yıllar sonra ortam sakinleştikten sonra tekrar köylerine geri döndüler. Fakat devlet güçleri bu sefer de HPG gerillalarına yardım ettikleri iddiasıyla Hırmız Dirili tutukladı. Hakkındaki dava halen devam ediyor.

Bu ailenin kaçırılmasından sonra devlet hemen harekete geçti ve bazı insanları gözaltına aldı. Gözaltına aldığı insanların ifadelerinden sonra hemen dosyaya mahkemece gizlilik kararı alındı.  Bu da dikkat çekici bir şeydir. Dosya ile ilgili ne Avukatlar ne de Diril ailesinin yakınları herhangi bir bilgiye sahip değildir.

Biz Kürdistan Ulusal Kongresi KNK olarak bu olayın gerçekleşmesinden bu yana sürekli hem ailenin yakınları hem Asuri/Keldani halkının kurum ve şahsiyetleri ve ulaşabildiğimiz Kürt Özgürlük Hareketinin kurumlarıyla bu ailenin bulunması için çaba sarf ettik. Bu çabamız bu olay aydınlanıncaya kadar devam edecektir.

Halk Savunma Güçleri HPG ile de ilişkiye geçerek bu olayın aydınlanması için tüm imkânlarını seferber etmelerini talep ettik. HPG yetkilileri bize şunu söyledi: “Biz bu aileyi 27 yıldır tanıyoruz. Ve bize dost ve yakın bir ailedir. Nasıl ki, Kürt Halkını koruyup savunuyorsak Asuri/Süryani halkını da aynı şekilde savunmak görevimizdir. Şu an kış şartlarından dolayı bölgeye ulaşma imkânımız yok. Mayıs ayına doğru bölgeye ulaştığımızda geniş bir soruşturma başlatıp olayın gerçek yüzünü ortaya çıkaracağız” dediler.

KNK olarak bu olaydan çok büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyoruz. Bu olayın aydınlanması için tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz.  Bu vesile ile bu olayı gerçekleştirenleri şiddetle kınıyor, Diril ailesine ve Asuri/Keldani Halkına ve Kürdistan Halkına başsağlığı diliyoruz.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK)

Yürütme Konseyi

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑