Almanya

Published on Şubat 5th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Kobane’nin 4. yıl özgürlüğü ve Photovoltaik sistemi kutlaması

Heyva Sor Kurdistan ve ICOR aktivistleriyle çalışan komite, Stuttgart’ta düzenlediği bir program ile Kobane’nin 4. Yıl özgürlüğünü kutladı.

Gül Güzel (Stuttgart)


Kobane’nin Eylül 2014 yılında DAİŞ çeteleri tarafından işgal edilmesiyle birlikte karşıt direniş ve dayanışma da evrensel düzeyde büyüdü. 4 sene önce ‘’Konane ile dayanışma Stuttgart komitesi’’ de bu dayanışma çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Heyva Sor Kurdistan ve ICOR aktivistleriyle çalışan komite, hafta sonunda Stuttgart’ta düzenlediği bir program ile Kobane’nin 4. Yıl özgürlüğünü kutladı. Aynı programda Kobane sağlık merkezinin ve Merkezde elektrik ihtiyacını karşılayacak olan ‘’Photovoltaik’’ sisteminin de son aktüel durumu hakkında bilgilendirme yaptı.

Program 1 Şubat, saat 19.00’da Untertürkheim’deki  ABZ merkezi salonunda düzenlenerek, yüzlerce misafirin katılımızla gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Programı Kobane sağlık merkezinin mimari çizim ve Photovoltaik sisteminin Kobane’ye transportuna kadar bütün aşamalarında yer alan mimar Harald Andre yaptı. Yaklaşık 45 dakikalık slayt görüntüsü eşliğinde sunum yapan mimar Harald Andre, ‘’ Rojava/Kuzey Suriye’de, Suriye’li diğer halklarla birlikte Kürt halkı bütün inanç, etnisyen, cinslerin eşit temsiliyetinin bulduğu yeni Demokratik bir sistem kuruyor. Suriye’de vahşice devam eden savaşlarda Rojava bir umut sembolü olmaya devam ediyor. İnsanların mülteci olmadan kendi toprakları üzerinde yaşama imkanı sağlıyor. Ancak bu umut ve yaşama imkanı veren Kobane/Rojava’ya insani ihtiyaç ve yeniden inşa edilmesini engellemek isteyen Erdoğan/Türkiye iktidarı bütün sınır kapılarını keyfi bir şekilde kapattı. Onun için Kobane sağlık merkezinde çalışmak isteyenler farklı olanaklarla Kobane sağlık merkezinde çalışma  çabası vermek zorunda kaldılar. Aynı şekilde Dr. Willi Mast’ın ‘’Rojava’ya İlaç’’ kampanyası gibi. Dr. Willi Mast’ın içinde yer aldığı ‘’Rojava için ilaç doktorlar inisiyatifi’’ de sürdürdükleri kampanya sonucu topladıkları ilaçları Rojava’ya götürmek için Barzani vakfından yardım istemek ve ilaçları bu vasıta ile Rojava’ya götürebiliyor. Rojava’nın Kobane şehrinde yapılan sağlık merkezinde 24 yatak, 2 ameliyathane ve yeni doğan çocuk bakım bölümleri var. Çevrede tek doğum merkezi olması özelliğinden dolayı Kobane kadın sağlık merkezinde her ay yaklaşık 500 çocuk dünyaya geliyor. Ancak bölgedeki kadınların hamilelik sürecini çok zor şartlar altında geçirmelerinden dolayı, doğumların üçte biri sezaryen ile yapılmak zorunda. Yeni yaşamın sembolü haline gelen Kobane sağlık merkezindeki eczaneden de ihtiyacı olan hastalara ilaçlar ücretsiz olarak veriliyor. 

Photovoltaik sisteminin sağlık merkezi için gerekliliği

Yaklaşık 6 ay süren çalışmalar ve binbir zahmet sonucu nihayet 2018 yılının son günlerinde Kobane sağlık merkezi çatısına montajı gerçekleşen Photovoltaik sisteminin bütün aşamalarında yer alan mimar Harald Andre haklı olarak gurur ve duyduğu mutluluğu yansıtarak sunumunu yaptı. Photovoltaik sisteminin montaj işlerini yerinde yapan ICOR tugaylarından Michael Dachner ise Kobane’deki halktan gördükleri büyük destek ve ilgiyi de dile getirerek, ‘’ biz yaptığımız bu çalışmalarla insanların mülteci konumuna düşmemeleri için de mücadele veriyoruz. Kobane’nin 4. yıl DAİŞ çetelerinden temizlenmesi sonrasında yaklaşık 100.000 insan kendi yurduna geri döndü. Rojava-Dayanışması, insanların öz değerleriyle bir dünyada yaşama umudu oluyor. Çünkü dünya insanları bugünkü kadar savaş illetiyle karşı karşıya kalmamıştı. Onun için zaman zaman hayatlarını tehlikeye atarak, Kobane sağlık merkezi yapımında hala çalışma yürüten insanlara, Kobane halklarının da selamlarını getirdik. Çünkü bu sağlık merkezi en çok kadınlara hizmet ediyor. Onun için bizler de sizlerle birlikte Kobane ile dayanışma çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Erdoğan rejiminin iddia ettiği gibi Rojava’ya bir gün saldırması ihtimalini de göz önünde bulundurarak, hepimizin böyle bir durumda protesto etmek için her yerde sokaklara dökülmemiz gerekiyor. Rojava’ya hiç bir faşizane saldırıya geçit vermeyeceğiz!’’değerlendirme ve çağrısında bulundu.

Kobane’nin 4. yıl özgürlüğü Kültür programı ile kutlandı

Kobane sağlık merkezinin ileriye dönük gereksinmeleri ve Photovoltaik sisteminin bir kaç gereksiminin de tamamlanması için programda yapılan çağrı sonucu ve kurulan kitap, hediyelik eşye satışları sonucu yaklaşık 1.400 € bağış toplandı. Toplanan bağışlar ‘Solidarität İnternasyonal’ tarafından Heyve Sor Kurdistan’ın Kobane projesine aktarılacak. Programın kültür bölümüne de yine dayanışma bazında katılan Kürt sanatçılar Hesso Alaa ve Doğan Doğan Lux’un yaptıkları Kürtçe müzik ile katılımcılar geç saatlere kadar halaylara durdular.

Aynı program sunumu, 2. Şubat’ta Göttingen gösterildi ve 9 Şubat’ta da Göppingen şehirlerinde yapılacak.

Tags: , ,


About the Author



Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑