Türkiye

Published on Mayıs 10th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Koç Holding ilk çeyrekte 1.1 milyar lira kâr etti

Koç Holding, 2018’in ocak-mart dönemini kapsayan ilk çeyreğinde kârının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.48 arttığını açıkladı. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olan Tüpraş’ın net kârı ise yüzde 56 düştü.

Koç Holding, 2018 yılı ilk çeyrek mali sonuçlarını kamuoyuna duyurdu. Holding, ilk çeyrekte konsolide bazda toplam 24,6 milyar TL ciro sağladı. Bu dönemde holdingin net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.48’lik artışla 1.14 milyar lira oldu. Koç Holding bünyesindeki Tüpraş’ın ise ilk çeyrekte net kârı geçen yılın aynı döneme göre yüzde 56 azalışla 378.4 milyon TL olarak gerçekleşti.

İlk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, uzun vadeli değer yaratma hedefi ve küresel vizyon çerçevesinde faaliyet yürüttüklerini söyledi. Faaliyetlerine kârlılıkla devam ettiklerinin altını çizen Çakıroğlu, “Topluluk olarak dijital dönüşüm programımızın da katkısıyla her alanda rekabet gücümüzü ve etkinliğimizi sağlamlaştırıyoruz” dedi.


Çakıroğlu, gerçekleşen mali bilançoya ilişkin şu bilgileri verdi:

Yılın ilk çeyreğinde kombine yatırımlarımız bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40 artarak 1,6 milyar TL’ye ulaştı. Böylelikle son 5 yılda 35 milyar TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirmiş olduk. Senenin geri kalanında da yatırımlarımızdaki bu ivme devam edecek. Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerinin Entek tarafından devralınmasının tamamlanmasıyla yenilenebilir enerji alanında önemli bir adım atmış olduk.

Öte yandan, ülkemizde bankacılık sektörünün uzun vadeli büyüme potansiyeline inancımızla, Yapı Kredi’de 4,1 milyar TL tutarında sermaye artışına karar verdik. Bu işlem son 10 yılda ülkemizin bankacılık sektöründe gerçekleştirilen en büyük bedelli sermaye ihracı olacak.

Otokoç Avis Budget Group ile birlikte, Yunanistan’daki Avis Budget operasyonlarının satın alımını gerçekleştirdi. Arçelik ise Hindistan’da 2019’un ikinci yarısında üretime geçmesi planlanan buzdolabı fabrikası için altyapı çalışmalarını hızlandırdı. Romanya’daki Endüstri 4.0 standartlarına sahip olacak ilk çamaşır makinesi fabrikasının bu sene içinde devreye alınması için de çalışmalarına devam ediyor.

‘TÜPRAŞ ürün talebinin tamamını karşıladı’

Tüpraş, rafinerilerindeki yatırım amaçlı ve planlı bakım duruşlarına rağmen ürün talebinin tamamını karşıladı. Aygaz ise pazardaki liderliğini korudu ve toplam LPG satışları 489 bin ton olarak gerçekleşti. Opet de aynı dönemde istasyon sayısını 1.581’e çıkartarak yüzde 18 pazar payı ile sektördeki başarısını sürdürdü” dedi.

‘Otoda ihracat yüzde 10 arttı’

Ford Otosan ihracat adetlerini yıllık bazda yüzde 10 artırdı. Yüzde 81’i Ford Otosan tarafından üretilen Transit modelleri sayesinde Ford, Avrupa’da hafif ticari araç alanında liderliğini pekiştirdi. Tofaş’ta üretilen ve 2016 -2017 yıllarına Türkiye’nin en çok tercih edilen binek aracı olan Fiat Egea 2018 yılının ilk çeyreğinde yurt içi pazar payını artırdı. Öte yandan, TürkTraktör, Türkiye’nin toplam traktör üretiminin yüzde 72’sini, ihracatının ise yüzde 94’ünü gerçekleştirdi.

Beyaz eşyayı Avrupa kurtardı

Yılın ilk çeyreğinde baz etkisi nedeniyle yurt içi beyaz eşya sektöründeki daralmaya rağmen, Arçelik’in güçlü ihracat performansı sayesinde toplam gelirlerini yüzde 14 artırdı.

Yapı Kredi’nin nakdi ve gayrinakdi kredi hacmi tüm segmentlerdeki dengeli büyüme ile yıllık bazda yüzde 13 artarak 289 milyar TL’ye ulaştı. Maddi ortalama özkaynak karlılığı ise yüzde 17,1 olarak gerçekleşti.

(GazeteDuvar)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑