fbpx

Alevilik

Published on Mart 19th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Komik değil, şuursuz – Gülfer Akkaya

Türkiye’de bazı şeylerin alıcısı çoktur, her daim iyi satar.

Mesela cinsiyetçilik.

Kadınlarla dalga geçin, kadın bedenini “espri” malzemesi haline getirip kullanın, aşağılamak istediğiniz erkek siyasi kişileri kadınlaştırarak aşağılayın çok “komik” olursunuz.

Sinemada erkek senaristlerin kalemlerinden çıkartılan gerçek hayattan uzak kadınlar üretin, bu kadınları dövün, dayakçı erkeklere âşık kadın karakterleri üretin, aptal, sarışın, erkek hayranı, evlilik düşkünü diye sunun, aşağılayın hem çok izlenirsiniz hem çok “komik” olursunuz!

Kadınların eşitliğini savunan feministlere, aptal, çirkin, erkekler onları beğenmediği için erkek düşmanı oldukları dâhiyane fikirleriyle zırvalayın, bir numara olursunuz.

Kürtleri kendinizden aşağı görün, İzmir’deki, İstanbul’daki orta ve orta üst sınıf seçkin evlerinizde hizmetçileriniz olduğunu söyleyin, köşelerinizde yazın demokratik alanın neferi olursunuz. Hele Kürt komşunuz da varsa, ballısınız.

Alevilikte de durum benzer.

Aleviliğe karşı nefret güldürür. Sizi değerli kılar. Mesela bugünkü iktidarın burunun dibine dek yolunuzu açar, vekillik, hatta bakanlık kapı önlerine dek gelirsiniz.

Aleviliğe karşı nefret Türkiye’de “tehlikesiz alanlar” yaratarak yaşamanıza olanak sağlar. Daha çok bilet satmanıza, üstelik siyasal İslamcı bir iktidar varken bunu yapıyorsunuz, daha çok salonun size kapılarını açmasına, daha çok gösteri yapmanıza olanak sağlayabilir.

Bunun için çıkın Aleviliğe karşı konuşun, yeter. Akılınızın, fikrinizin olmasına da gerek yok. Nasılsa liyakatin gereksiz olduğu zamanlarda yaşıyoruz. Sizin gibilere yürü ya yandaş kullar, denilen dönemlerdeyiz. Fırsatları kaçırmayın.

Pınar Fidan adlı kişinin Alevifobik, nefret yüklü “komik” gösterisinden bahsediyorum.

Cemevlerine ilişkin saldırıları meşrulaştıran söylemleri, bu saldırılarda can kayıplarının olmamasını nerdeyse üzüntü ile karşılayan şuursuz, nefret yüklü dilinden…

Ardından cemevlerine saldıranlara orada değiller, meyhanelere gidin diyerek devlet destekli saldırganlara akıl veren ya da toplayın Alevileri otele tıkıştırın, yakın diyebilecek kadar “komiklikten” şuursuz bir “komik gösteriden” bahsediyorum.

Kemal Kılaçdaroğlu’na yönelik linç girişimi ile de dalga geçmeyi ihmal etmiyor “komedi dehası.”

O şuursuzca konuşurken salonda yükselen kahkahalar… Kendi de gülüyor. Komik ya!

Ardından…

“Hiçbir şey yapmadan cennete gideceğini sanan bir Alevi bunu diyor” diye cahilliğini de ele veriyor. “Gösteri” adlı nefret propagandası tepkilerle karşılaşınca açıklama yapmış ve “Ben de Aleviyim” demiş.

İnsan aynı anda şuursuz, zevzek, aptal olabilir mi? Oluyor. Daha “komedi” için kullandığı konuyu bilmiyor. Alevilik inancında cennet-cehennem yok ki. Cennet-cehennem erkek tek tanrılı dinlerde var. Kadıncıl Alevilikte devriye var. Ama ben de Aleviyim diyen bu zat, kendisini izleyenlere de yalan yanlış bilgilerle geliyor. Mesleğine de saygısı yok, milyonlarca insanın inancına da. Hem cahil hem şuursuz hem zevzek.

Alevilerin içki içmesi ile dalga geçerken farkında bile değil, bunun Alevilikte canların muhabbeti olduğunu, can cana buluşma olduğunu. Bunun demlenme olduğunu. Kafa İslamcı, ama kendi Alevi!

Daha acısı şu. Alevilikle, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile, Alevilerin belleğinde derin etkilere neden olan Madımak katliamı ile dalga geçerken çok iyi biliyor ki aynı şekilde İslam inancının ibadet yerleriyle, İslamcılarla ve Cumhurbaşkanı ile ilgili aynı ayarda “komiklikler” yapamaz.

Bunları bırak, Diyanet için bile aynı şekilde “şakalar” yapamaz.

Aleviliği ve Alevi kişileri “komikleştirerek” anlatmasının nedeni de bu. Eğer dediği gibi Aleviyse, ona bu “komikliği” yaptıran şey de komikleştiremediklerine karşı duyduğu korku.

Siyasal İslam’ın iktidarda olduğu bir zamanda “Ben iyi vatandaşım” demeni yolu böyle “komikliklerden” de geçiyormuş.

Hiç komik değil, bir Alevi olarak bunu bilmesi gerekirdi.

Ancak bir de not düşeyim, Alevilerin de bu gösteri nedeniyle tecavüz, taciz ve benzer erkeklik suçu dediğimiz cinsel saldırılarla güya tepki vermesi kabul edilemez. Bunlar da kadınlara karşı işlenen suçlardır. Fikri, siyasal eleştiri başka bir şey, cinsiyetçi saldırılar başka. Bunu yapan herkes cinsiyetçilik yapıyor, suç işliyor.

Katliamcı hezeyanlarla, linç ederek eleştirdiğini zannedenler de aslında çok farklı bir yerde değil. Bu vesile ile herkesin dönüp kendisine bakması da ayrıca önemli.

19.03.2020

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑