Afrika

Published on Ocak 3rd, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Kongo’da on binlerce kadın cinsel şiddete maruz bırakıldı

Göç, yoksulluk ve iç savaşın 1998’den itibaren yoğun bir şekilde yaşandığı Kongo’da her beş dakikada bir dört kadın cinsel şiddete maruz bırakılıyor. Kadınların yanı sıra çocukların da bu şiddete maruz bırakıldığı ülkede hak ihlalleri ise had safhada.
Dünya genelinde insani krizin yaşandığı ülkelerden biri de 1960’ta Belçika’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanan Kongo Demokratik Cumhuriyeti. İç savaş, göç ve cinsel şiddetin yoğun bir şekilde yaşandığı ülkelerden biri olan Kongo’ya ilişkin 2007’de Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) tarafından yapılan bir ankete göre ülkede çatışmalarda yaşamını yitirenlerin sayısı 5.4 milyon olarak belirlendi. 2.Dünya Savaş’ından bu yana devam eden iç savaşta 1998 yılından itibaren her ay yaklaşık 45 bin kişi yaşamını yitirdi. Savaştan dolayı geçim kaynakları yok edildi, milyonlarca insan zorla yerinden edildi.
2006 yılı itibariyle Kongo halkının yüzde 70’inden fazlası günde 1,25 dolar ile yoksulluk sınırının altında yaşıyor.  2014 yılı verilerine göre ise yaklaşık 3 milyon insan göç etmek başka ülkelere göç etmek zorunda bırakıldı.
İhlaller ve sistematik cinsel şiddet
Ülkedeki savaş ortamından dolayı Kamuina Nsapu adlı örgüt  ve hükümete bağlı askerler tarafından yerel halka karşı insan hakları ihlallerinde yaşanan artışla beraber kadınlar ve çocuklar sistematik cinsel saldırı ve istismara maruz bırakıldı.
Savaş suçları için soruşturma
2004 yılında Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) savaş suçları ile ilgili bir soruşturma başlattı. Bu soruşturma kapsamında 2012’de eski İturi savaş diktatörü Thomas Lubanga, çocukları savaşta kullanarak istismara maruz bırakmaktan suçlu bulundu ve 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2014’te ikinci bir karar alındı ve üç diğer savaş diktatörü de savaş suçlusu olarak ceza aldı.
Ülke çapında cinsel şiddet
Aralarında Tia Palermo’nunda bulunduğu üç araştırmacı tarafından 2011 yılının Mayıs ayında yapılan bir araştırmaya göre, ülkede her beş dakikada bir dört kadın cinsel şiddete maruz bırakıldı. Tia, ülke çapında cinsel şiddet olaylarının BM’nin 2010’da belirttiği 15 bin den 26 kat daha fazla olduğunu söyledi.
BM İnsan Hakları Konseyi’nin Kadına Yönelik Şiddete karşı Özel Rapörtürü Yakın Ertürk, 2008’de cinsel şiddetin Doğu Kongo’daki yerel topluluklar tarafından ”normal” olarak algılandığını söyledi.
Gazeteci Stephanie Nolen  ise 2005’teki bir yazısında “Başka Kadın Değil…”adlı makalesinde, ülkede milislerin kendilerine has yöntemler oluşturduğunu ve bunlardan birinin de kadınlara yönelik cinsel şiddet olduğunun altını çizdi.
Cinsel şiddetle anılan ülke
Kongo, Batı Avrupa’ büyüklüğünde olan ve elmas, altın, bakır, kobalt ve çinko bakımından zengin yer altı kaynaklarına sahip olmasına rağmen yararlanamıyor. Ülkede hükümet yetkilileri, etnik gruplar ve uluslar arası şirketler bu kaynakları çatışma nedenine dönüştürdü. Ülke, sömürge, savaş, yoksulluk, cinsel şiddet ile anılan bir ülke haline geldi.
Jinnews

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑