fbpx

Fransa

Published on Mart 24th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Korona Virüsünden ölen doktor sayısı beşe çıktı, önlemler sıkılaştırıldı

Fransa’da Covid-19 salgını etkisini arttırarak sürüyor. Sağlık Bakanı Olivier Véran dün akşam yaptığı açıklamada, salgının başlangıcından bu yana 860 kişinin öldüğünü, 8675 kişinin hastanelerde tedavi edilmekte ve 2.082 hastanın yoğun bakımda olduğunu bildirdi. Son 24 saat içinde korona virüsüne yakalanan 186 kişi daha hayatını kaybetti ve yoğun bakımdaki hastaların sayısı 1.435 kişi artmış oldu. Korona virüsüne yakalananların sayısı ise 3838 yeni vaka ile birlikte 19 bin 836’ya yükseldi.

Korona virüsü sağlık parsoneli arasından da can almaya devam ediyor. İlk olarak Cumartesi günü Oise ilindeki Compiegne hastanesinde çalışan 68 yaşındaki acil servis doktoru Jean Jacques Razafindranazy’nin ölümünden sonra, Pazar günü 70 yaşındaki pratisyen Dr. Mahen Ramloll Colmar hastanesinde, 68 yaşındaki pratisyen Dr. Olivier-Jacques Schneller Belfort yöresindeki Trévenans hastanesinde hayatını kaybetti. Pazartesi sabahı da Mulhouse Diaconat kliniğinde jinekolog-doğum uzmanı 66 yaşındaki Dr. Jean-Marie Boegle ile Moselle’de 60 yaşında bir pratisyen olan Dr. Sylvain Welling’in Saint-Avold hastanesinde öldüğü bildirildi. Böylece Covid-19 yüzünden kaybedilen doktor sayısı 5’e çıktı.

Son iki günde vefat eden dört doktordan üçü Fransızların Geniş Doğu (Grand Est) dediği İsviçre ve Almanya sınırlarına yakın yerleşim birimlerinde oturuyor ve çalışıyordu. (Fransa’da salgının en şiddetli biçimde yaşandığı bu bölgede korona virüsünün nasıl yayıldığını anlamak için, bkz: https://avrupaforum1.org/bir-kilise-ayininden-yayilip-fransayi-esir-alan-korona-virusu-mehmet-akar/ )

Başbakan Edouard Philippe, dün akşam TF1’deki konuşmasıyla kısıtlama önlemlerini sıkılaştırdı ve belirginleştirdi: Valinin aksi yönde kararı olmadıkça açık pazarlar kapatılacak, spor için dışarı çıkışlara günde en fazla 1 saat, evden en fazla 1 km uzaklığa kadar izin verilecek. Tıbbi sebeplerle çıkış ancak bir doktorun daveti üzerine veya, tabii ki, acil durumlar için yapılabilecek.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, Nisan ayındaki dini kutlama ve etkinlikler (Yahudilerin Hamursuz Bayramı, Hıristiyanların Paskalya şenlikleri ve Müslümanlar için Ramazan’ın başlangıcı) yaklaşırken, telekonferansla bir araya geldiği inanç guruplarının temsilcilerini, bunların “toplanmadan” yapılacağı hususunda uyardı.

Avrupa Forum

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑