fbpx

İtalya

Published on Mayıs 2nd, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Koronavirüs kadının işgücüne katılımını olumsuz etkiledi: İtalya’da 4 Mayıs’ta işe dönecek işçilerin yüzde 72’si erkek

İtalya’da kadınların yüzde 27’si ilk çocuklarından sonra işten ayrılıyor. Sonrasında ev işlerine iki kat daha fazla zaman ayırıyor. Okulların kapanmasının devam etmesi; ev işçilerini-bebek bakıcılarını çalıştırmanın ekonomik zorluğu ve virüs bulaştırma riski kadınların durumunu daha da zorlaştırıyor. 4 Mayıs’ta birçok kadın işbaşı yapamayacak.

4 Mayıs’ta işe geri dönmesi beklenen 2,7 milyon işçinin yüzde 72’si erkek. Bunda işbaşı yapılacak olan üretim ve inşaat sektörlerinin de payı var. Voce.info’da yayınlanan bir araştırmaya göre, “erkekler için işe dönüş, kadınlara daha fazla bakım görevi yükleyecek ve iş tekliflerini azaltma riski taşıyacak. 

İtalya’da 15 ile 64 arasındakilerin işgücüne katılım istatistiklerin dikkate alındığında kadınlarla erkekler arasındaki işgücüne katılım farkı 18 puana ulaşıyor. Kadınlar yüksek bir eğitim seviyesine ve daha kalifiye mesleklere sahip olmasına rağmen durum değişmiyor. İtalya’da doktorların% 56’sı kadın. 40 yaşın altındaki doktorlar  arasında ise kadın doktorlar erkek doktorların iki katı. Hemşirelerin% 77’si bir kadın. Kadınlar lisansüstü çalışmalarda da çoğunlukta olup, araştırma doktora, uzmanlık kursları veya yüksek lisans programlarına kayıt oranları ise yüzde 59,3.  

İtalya’nın üniversite sınavı olan Maturità’da kız çocuklarının puanı 100 üzerinden 79; oğlan çocuklarının puanı ise 100 üzerinden 76.  Üniversiteden mezun olan kadın öğrencilerin oranı ise 55.5. İtalya’daki kadın öğrencilerin yüzde 24.9’u kadın üniversiteyi alınabilecek en yüksek not olan 110 puan ve tebrik ile bitirebilmekte, erkeklerin ise 19.6%u bu puanla bitirebilmektedir. Mezun olunduğundaki not ortalaması kadınlar için 103.7 erkekler için 101.9’dur.

Ama kadınların eğitim hayatındaki bu başarısı ve iş hayatına hazırlığı,  olması gereken karşılığı yaratmıyor. Özellikle İtalya’nın orta ve güney bölgelerinde çocuk bakım hizmetlerinin eksikliği, anneleri, birinci veya ikinci çocuklarından sonra işten vazgeçmeye zorluyor. 25 ila 49 yaş arasında küçük çocuğu olan her 10 kadından 4’ünün işi yok. En az bir çocuğu olanların %40’dan çoğu, çalışabilmek için yarı zamanlı (part-time) işleri tercih ediyorlar. 

Manageritalia’nın yaptığı ve ISTAT ve ISFOL’un verilerinden yararlandığı araştırmaya göte; kadınların yüzde 27’si ilk çocuğu doğurduktan sonra işi bırakıyor. Hamilelikten önce 100 üzerinden 59 kadın çalışıyorsa; doğum yaptıktan sonra bu oran 100 üzerinden 43’2e düşüyor. işi bırakma oranı yaklaşık yüzde 27.1. 

Bu durum koronavirüs salgını ile daha da kötüleşecek. Ailelerin büyük çoğunluğu tarafından bebek bakıcısı yetersiz görülüyor. Uzaktan eğitim sadece iyi bir bağlantısı ve iyi bir bilgisayarı olan öğrencilerin ayrıcalığı değil. Bu sistemi kullanmayı genelde anneler biliyor. Bakıcılardan koronavirüs bulaşma riski, ev içindeki işlerine yardım edilen bir çok aileye yardımları da engelledi. Nisan ayında bakıcılar arasında, yüzde 30 oranında işten çıkarılmalar oldu. Bakım işlerindeki bu daralmada bir çok kadın işsiz kaldı, diğer yandan bir çok ailede kadınlar, ev işinin yükünü yüklendi. 

Koronavirüs salgınının bulaşma riskinden dolayı, evde beraber yaşamın getirdiği birliktelik, bir çok ev işinde iş bölümüne yol açsa da, İtalya bu konuda o kadar da iyi değil. ISTAT’ın son verilerine göre; 25-44 yaş arası kadınlar çift halinde çocuklarıyla yaşıyor, ve partnerleri kadar çalışıyorlar. Ancak kadınlar zamanlarının yüzde 21.6’sını çocuk bakımına; yüzde 12.8’ini ise ev içi işlere ayırıyor. Erkeklerin ise aynı aktiviteler için çocuk bakımına ayırdığı zaman yüzde 9.5; ev işlerine ayırdığı zaman  ise yüzde 4.1

Çeviri: Siyasi Haber 

Kaynak:  https://www.repubblica.it/economia/2020/05/01/news/il_72_dei_lavoratori_che_rientrano_il_4_maggio_sono_uomini_donne_italiane_ancora_piu_a_rischio-255370123/?ref=RHPPTP-BH-I255372799-C12-P2-S1.8-T1

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑