fbpx

Kültür Sanat

Published on Mart 16th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Koronavirüs kısıtlamalarında internetten gezebileceğiniz Sanal Müzeler

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle bugün pek çok ülkede sokağa çıkma yasakları var. Virüsün yayılmasını engellemek için pek çok yerde eğitime ara verilirken, şirketler evden çalışmaya döndü, kimi şehirlerde ise sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Mecburi olarak evde kaldığınız bu süreçte sanal olarak gezebileceğiniz pek çok müze var. İşte onlardan bazılar:

1. Doğa Tarihi Ulusal Müzesi

Orijinal adı National Museum of Natural History olan bu müze, Washington, D.C., ABD‘deki National Mall’da bulunan bir doğa tarihi müzesidir.

Bu linki tıklayarak müze turuna başlayabilirsiniz

2- British Müzesi – Londra

British Müzesi, İngiltere’nin göz bebeklerinden bir tanesi olan, geçmiş zamanları günümüze getiren çeşitli sayılardaki objelerin, yapıtların ve tarihi kalıntıların sergilendiği özel bir müze olarak bilinmektedir. Roma Mısır ve Yunan kültürüne ait eserlerin bulunmasının yanı sıra İngiltere’nin en büyük müzesi olma ünvanına sahiptir. Günümüzde Great Russel Street adlı sokakta halka ve turistlere ücretsiz olarak hizmet vermektedir. British Müzesinde eser sayısının fazla olmasının yanı sıra daha rahat şekilde sergilenmesi ve korunmasını sağlanmak için zaman içerisinde çeşitli bölümlere ayrılmıştır.

Bu linki tıklayarak müze turuna başlayabilirsiniz

3- Tac Mahal

Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde, 1631-1654 yıllarında inşa edilmiş anıt mezar. İslâm türbe mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilir.

Bu linki tıklayarak müze turuna başlayabilirsiniz

4- Ulusal Sanat Galerisi – Washington

1937 yılında National Mall, Washington’da kurulan, ulusal bir sanat müzesidir. Yöneticisi Earl A. Powell III’dür. 1938 yılında ABD Kongresi tarafından inşa edilmiştir. Andrew W. Mellon tarafından birçok eser bu müzeye bağışlanmıştır. Müzede 2000’den fazla heykel, tablo, dekoratif sanat parçaları ve Joseph E. Widener tarafından bağışlanmış birçok İtalyan porselen vardır.

Bu linki tıklayarak müze turuna başlayabilirsiniz

5- U.S. Kapitol

Amerikan Kongre Binası (İngilizce: United States Capitol) Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetimini yürüten ABD Kongresi’nin ikamet yeridir.

Bu linki tıklayarak müze turuna başlayabilirsiniz

6- Orsay Müzesi – Paris

Fransa’nın başkentinin Paris’te bulunan bir devlet müzesidir. Seine Nehri’nin sol yakasında bulunan müze eski bir tren garıydı. Bina 1898 – 1900 yılları arasında inşa edildi. Orsay Müzesi’nde çoğunlukla Fransız sanatına ait, 1848 – 1915 yıllarında arasında yaratılmış heykeller, resimler, mobilyalar ve fotoğraflar bulunur. Müze daha çok içlerinde Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi ressamların eserlerinin bulunduğu geniş izlenimci koleksiyonu ile tanınır. Bu koleksiyon, müzenin 1986 tarihindeki açılışına kadar Galerie nationale du Jeu de Paume’de sergileniyordu.

Bu linki tıklayarak müze turuna başlayabilirsiniz

7- Louvre Müzesi

Louvre Müzesi; dünyanın en büyük sanat müzesidir. Fransa’nın başkenti Paris’te, Louvre Sarayı’na kurulmuştur. Şehrin içinden geçen Sen Nehri’nin kıyısında yer alır. Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır.

Bu linki tıklayarak müze turuna başlayabilirsiniz

8- Pergamon Müzesi – Berlin

Bergama Müzesi (Pergamonmuseum), 1910-1930 yılları arasında Ludwig Hoffmann tarafından Alfred Messel’in tasarımlarına uygun şekilde inşa edilmiştir. 1901-1909 yılları arasında bu alanda küçük bir bina bulunmaktaydı. Bu küçük binada, 1878 ve 1886 yılları arasında muhafazaya alından Bergama sunağının fresk plakaları gibi Berlin Müzeleri himayesindeki kazılarda bulunan objeler depolanmaktaydı. Ancak binanın temelinin yeteri sağlamlıkta yapılmamış olması kısa bir süre sonra binada hasarlara yol açtı. Bu nedenle daha Birinci Dünya savaşından önce bina zorunlu olarak yıkılmıştır.

Bu linki tıklayarak müze turuna başlayabilirsiniz

9- Rijksmuseum – Amsterdam

Amsterdam’daki Museumplein’da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar sergilenir. Müze, Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir. Müzede Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen ile Rembrandt’a ve atölyesinde çalışan öğrencilerine ait tablolar bulunur. Müze ayrıca Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini de barındırır.

Bu linki tıklayarak müze turuna başlayabilirsiniz

10- Sistina Şapeli

Sistina Şapeli Vatikan’da, Papa’nın resmi ikametgâhı Apostol Sarayı’nda bulunan bir şapeldir. Esasen Cappella Magna olarak bilinen şapel, adını onu 1477 – 1480 yılları arasında restore eden Papa IV. Sixtus’tan aldı. O zamandan bu yana şapel hem dini hem sivil papalık etkinliklerine ev sahipliği yapan bir yer oldu.

Bu linki tıklayarak müze turuna başlayabilirsiniz

11- Van Gogh Müzesi – Amsterdam

Van Gogh Müzesi, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un çalışmalarının sergilendiği müzedir. Müze dünyada Van Gogh’un resim ve çizimlerinin sergilendiği en büyük müzedir. Müzeyi 2014 yılında 1.6 milyon kişi ziyaret etmiştir. Müze ulusal bir müze özelliği taşımaktadır. 

Bu linki tıklayarak müze turuna başlayabilirsiniz

Avrupa Forum

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑