fbpx

ABD

Published on Mayıs 30th, 2020 | by Avrupa Forum 12

0

Koronavirus: Merkel’den Trump’ın G7 davetine ret

Pandemiden ağır yara alan ABD’de hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini aştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Coronavirus salgını nedeniyle Washington’da düzenlenecek G7 zirvesi için Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gitmeyi şimdilik düşünmediği ifade edildi. Federal Hükümet Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, Merkel’in Trump’ın davetine müteşekkir olduğu, ancak Coronavirus pandemisindeki genel durum göz önüne alındığında, zirveye şahsi katılımına ve bir Washington seyahatine onay veremeyeceği ifade edilerek Başbakan’ın pandemideki gelişmeleri takip edeceği aktarıldı.

Cuma günü de ABD’de yayımlanan Politico gazetesindeki bir haberde, Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert’in davetin reddedildiği yönündeki ifadelerine yer verilmişti.

Bu yıl ABD’nin ev sahipliğinde, 10-12 Haziran tarihlerinde başkanlık konutu Camp David’de yapılması planlanan zirve, pandemi nedeniyle mart ayında iptal edilmiş, toplantının video konferans yoluyla gerçekleştirileceği bildirilmişti.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump, 20 Mayıs’ta sürpriz bir biçimde liderleri fiziki anlamda bir araya getirecek bir zirve düzenlemeyi düşündüğünü açıklamıştı. Trump, bu planını Coronavirus krizindeki iyileşmeyle gerekçelendirerek, zirvenin Haziran ayı sonunda Washington’da liderlerin şahsi katılımıyla düzenlenmesinin “normalleşme yönünde önemli bir mesaj” olacağını savunmuştu.

Pandemiden ağır yara alan ABD’de hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini aştı. Virüs nedeniyle ABD ile Avrupa arasında da kapsamlı seyahat kısıtlaması önlemleri devreye sokulmuştu.

Kaynak: Artı Gerçek

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑