sağlık

Published on Şubat 13th, 2020 | by Avrupa Forum 14

0

Küba: Virüsü yavaşlatan ilacı biz yaptık

Kübalı doktorların geliştirdiği Interferon alpha 2B isimli ilacın, Çin’den dünyaya yayılan yeni tip korona virüsünün tedavisinde kullanıldığı belirtildi. Interferon alpha 2B’nin, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun solunum yollarını etkileyen virüse karşı seçtiği 30 ilaçtan biri olduğu açıklandı.

En ağır aşamaya geçilmesini engelliyor


Kübalı ilaç firması BioCubaFarma’nın bilim danışmanı olan doktor Luis Herrera Martinez, devlet televizyonuna açıklamasında, ilacın geçmişte bu korona virüsüne benzer virüslere karşı etkili olması nedeniyle seçildiğini söyledi. Martinez, “İlaç bu gibi durumlarda avantajlı; koruyucu bir mekanizma olarak çalışıyor, hastaların ölümle sonuçlanacak en ağır aşamaya geçmesini engelliyor” dedi.

Kübalı doktor, ülkesinin bu ilaçla ilgili teknolojiyi birkaç yıl önce Çin’le paylaştığını ekledi. Martinez, Çin’in Jilin vilayetinde açılan ortak bir tesiste bu ilacın bir süredir üretildiğini söyledi.

Diaz-Canel : Çin hükûmetini ve halkını destekliyoruz

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Interferon alpha 2B: Çin’de korona virüsüne karşı Küba ilacı kullanılıyor. Çin hükümetinin ve halkının, korona virüsüyle savaşmak için gösterdikleri çabaları destekliyoruz” dedi.

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni korona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı bugün itibarıyla 1113’e yükseldi. Enfekte olan kişilerin sayısı 44 bin 653 olarak verilirken, 1500 kişinin de tedavilerinin tamamlanması sonrası taburcu edildiği açıklandı.

Kaynak : Gazete Duvar

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑