Trabzon'da Kürdistan yazılı atkıyla fotoğraf çektiren turi..." /> Kürdistan yazılı atkı giyen turistlere linç girişimine tepkiler artıyor

Genel

Published on Temmuz 19th, 2019 | by AF Teknik

0

Kürdistan yazılı atkı giyen turistlere linç girişimine tepkiler artıyor

Trabzon’da Kürdistan yazılı atkıyla fotoğraf çektiren turist grubu, ırkçıların saldırısına uğramıştı

Irak Kürdistan Bölgesi’nden Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’e gelen turistler, ‘Kürdistan’ yazılı atkıyla fotoğraf çektirmek isterken, çevredeki bir grubun saldırısına uğramıştı. Kadın ve çocukların da bulunduğu 50 kişilik gruptan 9 kişi gözaltına alınmıştı. 

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı da bugün yaptığı açıklamada “Kürdistan” yazılı atkı takan 9 kişinin sınır dışı edileceğini açıkladı. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, “Kuzey Irak’tan gezi amacıyla, ilimiz Çaykara-Uzungöl Mahallesine gelen gruptan 9 kişinin “Kürdistan” yazılı atkı ile fotoğraf çekinmeleri nedeniyle çıkan olayla ilgili soruşturma başlatılmış olup, ifadeleri alınan şahıslar sınır dışı edilmek üzere ilgili birimlere teslim edilmiştir” denildi.


Trabzon

Kürdistan Bayrağı Irak içerisinde anayasada tanınan bir bayrak olup daha önce de Kürdistan Bölgesi heyetlerinin Türkiye ziyaretlerinde, başta havalimanları olmak üzere diğer resmi kurumlarında kullanılmıştır. Bu olaydan dolayı Kürdistan Bölgesi Başbakanı endişelerini ifade ederek, hükümet yetkililerin konuyla yakından ilgilenmesi ve gözaltında bulunan vatandaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması için Türk yetkilileri ile temasa geçmesi için talimat vermiştir.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑