Ekoloji

Published on Mart 15th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Küresel Okul Grevine 125 Ülkeden Yüzbinlerce Öğrenci Katıldı

İklim aktivisti Greta Thunberg’in çağrısıyla yapılan küresel okul grevi 125 ülkede 2083 farklı noktada gerçekleşiyor. Dünyanın her yerinden çocukların ortak talebi, yetişkinlerin çok geç olmadan iklim değişikliğini önlemek için harekete geçmeleri.

Kendisinden önce iklim değişikliğinin önünü açan ve gezegenin altıncı büyük yokoluş sürecini başlatan kuşaklara meydan okuyarak iklim değişikliğine karşı mücadeleyi 2018 Ağustos ayında başlatan İsveçli aktivist Greta Thunberg‘in çağrısıyla bugün 125 ülkede 2083 farklı yerde öğrenciler okul grevine çıktı. 


Türkiye’de okul grevine çıkan öğrenciler İstanbul, İzmir, Iğdır, Antalya, Bursa gibi kentlerde bugün okulu kırarak pankartlarıyla iklim değişikliğini politikacılara, iş insanlarına, özetle dünyayı bu noktaya getiren önceki kuşaklara seslerini duyurmaya çalıştı.

TIKLAYIN – Okul Grevine Türkiye’den Öğrenciler de Katıldı: Başka Gezegenimiz Yok

*Stockholm/ İsveç

Polonya’nın Katowice kentinde yapılan İklim Zirvesi’nde Birleşmiş Milletler (BM) delegasyonuna hitaben “Size yalvarmaya gelmedik, insanlar meydan okumak için ayaklanacak. Ve liderlerimiz çocuk gibi davranmaya devam ettikçe, uzun zaman önce alınması gereken sorumluluğu biz alacağız” diyen Greta’ya dünyanın dört bir yanından genç aktivistler katıldı.

*Viyana/ Avusturya

“Gelecek için Cumalar”

Z kuşağının başını çektiği iklim için okul grevi hareketi 15 Mart’ta dünyanın en büyük eylemlerinden birini gerçekleştirmek için son iki aydır örgütleniyor.

FridaysForFuture (Gelecek İçin Cumalar) hareketi hazırladıkları açık mektupta “Hoşlanın ya da hoşlanmayın, biz insanlığın kaderini değiştireceğiz” diyor.

125 ülkede 2083 etkinlik

FridaysForFuture.org’daki son güncellemeye göre 15 Mart’taki okul grevi için dünya çapında en az 125 ülkede 2083 farklı eylem planı gerçekleşti.

Berlin’de 300 bin öğrenci yürüdü

İsveç’in başkenti Stockholm, Belçika’nın başkenti Brüksel gibi kentlerden iklim hareketine geniş çaplı katılım gerçekleşirken, Berlin’den gelen son rakamlara göre kentteki okul grevine en az 300 bin öğrenci katıldı. 

UNFASSBAR – es ist offiziell: Mehr als 300.000 Schülerer*innen streiken heute allein in Deutschland für radikalen #Klimaschutz! Das kann die Bundesregierung – ja die Welt – nicht übersehen. Ihr seid der absolute Wahnsinn!

(bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑