Kürdistan

Published on Temmuz 20th, 2019 | by AF Teknik

0

Küresel Rojava Ağı RISEUP’ın kampanyasına yoğun ilgi

19 Temmuz 2012 günüyle özdeşleşen Rojava’da “demokratik ulus”, “özyönetim” ve “özsavunma” inşasının 7’inci yıldönümü dolayısıyla Küresel Rojava Ağı RISEUP’ın sosyal medyada “#pirozbe / #riseup4rojava” etiketleri başlattığı kampanya yoğun ilgi gördü.

Rojava’da süren bu mücadele 19 Temmuz 2012’de Kobane kentinde başlamış ve hızla Afrin, Kamişlo ve Derik gibi diğer kentlere yayılmıştı. 19 Temmuz’un yıldönümü nedeniyle Küresel Rojava Ağı RISEUP, internet kullanıcılarını 7’inci yıldönümü dolayısıyla için ilgili video, görüntü ve mesaj paylaşmaya çağırmıştı.


Cuma günü sosyal medyada ağlarında “#pirozbe ve # riseup4rojava” etiketleri ile başlayan kampanya sosyal medya kullanıcılarından yoğun ilgi gördü. Twitter ve Facebook üzerinden yürütülen kampanyada sosyal medya kullanıcıları Rojava’ya ilişkin akıllarında kalan fotoğraf ve olayları paylaştılar.

Kullanıcıların çoğu “Direniş ve özgürlüğe adanan 7 yıl için teşekkürler” sözleriyle başlayan paylaşımlarda Rojava ve Kuzey Suriye’de yaşayan halkların 2012’den bu yana başta IŞİD çeteleri olmak üzere işgalci güçlere karşı verdikleri mücadeleye dikkat çektiler.

Kürtçe’nin yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Türkçe ve İtalyanca gibi dünyanın değişik dillerinde yapılan paylaşımlarda birçok kez direniş sırasında hayatını kaybeden YPG/YPJ savaşçılarının fotoğrafları yer aldı.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑