ABD

Published on Ekim 18th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Kürt siyasetçi Ferda Çetin: Türk işgalini meşrulaştıran aşağılık ve adi bir anlaşma olmuş!

Uzunca süre Kürt medyasının koordinasyonunda görev alan siyasetçi Ferda Çetin, Türkiye’nin Rojava’yı işgal girişiminin ardından dün gerçekleşen ABD-Türkiye anlaşmasına ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Çetin yedi paylaşımdan oluşan flodunun sonunu “Özetle Türk işgalini meşrulaştıran aşağılık ve adi bir anlaşma olmuş!” diyerek bağladı.

Çetin anlaşmanın Kürtlerin topraklarını işgal eden işgalcinin çekilmesini değil; toprakları işgal edilen halkın savunma gücüne (YPG’ye) geri çekilmeyi dayattığını belirtti.


Kürt siyasetinde önemli bir birikime sahip olan Ferda Çetin’in twitter hesabı üzerinden yaptığı belirlemelerin tamamı şöyle:

1- ABD’de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, Trump’ın Suriye’den asker çekme kararını, 60’a karşı 354’e gibi ezici bir çoğunlukla red etti. Karar Trump ve yönetimini zorda bırakan bir karardı. Ya bu karar geri alınacak ya da yeni bir girişimle karara sahip çıkılacaktı.

2- Başta Avrupa Birliği olmak üzere Fransa, Almanya, ingiltere, Norveç, İsveç, İsviçre, İtalya, Hollanda ve İspanya, Türkiye’yi kınayarak işgali derhal sonlandırmasını istedi. Türkiye karşıtı cephenin giderek büyümesi hem Trump hem Erdoğan için ciddi bir baskıya yol açtı.

3-ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo,Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’den oluşan ekibin Türkiye ziyareti, ABD’deki Kürt gündemini kapatarak Trump yönetimi üzerindeki baskıyı azaltma amaçlıydı.

4- ABD ile Türkiye arasında 16 Ekim’de yapılan anlaşma, ele alınan başlıklar ve içeriği bakımından, Türkiye’nin DAİŞ çeteleri ile birlikte Rojava işgalini meşrulaştıran bir anlaşma niteliğindedir. Anlaşmada Türkiye’nin işgali sonlandırmasına ilişkin hiçbir hüküm yoktur.

5-ABD-Türkiye anlaşması (ateşkes), Türk işgaline karşı, uluslararası kamuoyu, basın, ulusal parlamentolar ve hükümetlerin, Türk işgaline karşı geliştirdikleri ve her geçen gün büyüyen Rojava dayanışmasını dağıtma amaçlıdır.

6- Trump’ın, Gre Spi ve Serekaniye’deki ABD askerlerini çekmesi ABD’de büyük tepki topladı. Kendi partisinden senatör Lindsey Graham öncülüğünde birçok senatör, Türkiye’ye yaptırım kararları için çalışıyordu. Bu anlaşma ile Trump içerideki bu girişimleri de durdurmuş oldu.

7- “Ateşkes anlaşması” Türkiye ve ABD’ye hiçbir yükümlülük yüklemiyor. Kürtlerin topraklarını işgal eden işgalcinin çekilmesi değil; toprakları işgal edilen halkın savunma gücüne (YPG’ye) geri çekilme dayatılıyor. Özet: Türk işgalini meşrulaştıran aşağılık ve adi bir anlaşma olmuş!

AF Haber

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑