HDP'nin kullandığı 'Bejin Na’ (Hayır deyin) adlı Kürtçe şarkı, anayasada..." /> Kürtçe referandum şarkısı yasaklandı: 'Devletin dili Türkçedir'

Türkiye

Published on Mart 29th, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

Kürtçe referandum şarkısı yasaklandı: ‘Devletin dili Türkçedir’

HDP’nin kullandığı ‘Bejin Na’ (Hayır deyin) adlı Kürtçe şarkı, anayasada yer alan “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir” ibaresine aykırı olduğu iddiasıyla yasaklandı.

Şırnak Emniyet Müdürlüğü, HDP tarafından referandum çalışmalarında kullanılmak üzere sanatçı Şeyda Perinçek’e hazırlatılan ’Bejin Na’ (Hayır deyin) adlı Kürtçe şarkının yasaklanması için valiliğe başvurdu.

“HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK EDİYOR”

Şırnak Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy’un imzasıyla valiliğe gönderilen talep yazısında, şarkının içerisinde geçen kelimelerin “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilk üç maddesine aykırı olduğu, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve Şırnak sınırları içerisinde tesis olan huzur ve güven ortamında infiale sebebiyet verebileceği” iddia edildi.

“DEVLETİN DİLİ TÜRKÇEDİR”

OHAL kanunu gerekçesiyle şarkının yasaklanması talep edilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda belirtilen ’Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir’ ibaresine aykırı olduğu ve Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesinde belirtildiği üzere halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği gerekçesiyle HDP tarafından seçim propaganda şarkısı olarak kullanılan ’Bejin Na’ isimli şarkının yayımının yasaklanması hususunu tensiplerinize arz ederim”.

ŞIRNAK’TA YASAKLANDI

Şırnak Emniyet Müdürlüğü’nün talebinin Vali Ali İhsan Su tarafından onaylanması üzerine ’Bejin Na’ isimli şarkının yayımlanması Şırnak il sınırları içerisinde yasaklandı. Şırnak Valiliği’nin kararı bugün parti yetkililerine tebliğ edilirken, HDP’nin karara itiraz edeceği bildirildi.

 

 

Kaynak: ilerihaber


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑