fbpx

Almanya

Published on Kasım 20th, 2018 | by Avrupa Forum 20

0

Kürtler – Baskı ve isyan arasındaki bir Halk

Kerem Schamberger ve Michael Meyen yazdıkları ve Westend yayınevi tarafından 2018 çıkan kitabın ikinci baskısı okurlarıyla buluşmaya devam ediyor.  ‘’DİE KURDEN – Ein Volk zwischen Unterdrückung und Rebellion’’ kitabının tanıtımı için 18 Kasım’da Stuttgart şehrinde gelen her iki yazar okuyucularıyla buluştu.

Gül Güzel (Stuttgart)

Kerem Schamberger ve Michael Meyen yazdıkları ve Westend yayınevi tarafından 2018 çıkan kitabın ikinci baskısı okurlarıyla buluşmaya devam ediyor.  ‘’DİE KURDEN – Ein Volk zwischen Unterdrückung und Rebellion’’ kitabının tanıtımı için 18 Kasım’da Stuttgart şehrinde gelen her iki yazar okuyucularıyla buluştu. Almanya’nın bir çok şehrinde şimdiye kadar 22 defa yapılan Kitabın tanıtımı için salon ücreti almayan, DGB sendikalar binası da böylece desteğik verdi. Willi- Bleicher- Strassedeki salonda gerçekleşen programı Baden Württemberg Mülteci konseyi, Stuttgart Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Kürdistan öğrenciler birliği YXK birlikte düzenlediler. Saat 17.00’de başlayan kitap tanıtma programına çoğu Alman olmak üzere yaklaşık 70 kişi katıldı.

Programın moderatörlüğünü yapan YXK temsilcisinin yazarları kısa tanıtımı ardından, yazarlardan Kerem Schamberger neden ve niçin böyle bir kitabı yazdıklarını değerlendirdi ve ardından Kürdistan’da işlenen katliamları fotoğrafları eşliğinde anlatmaya başladı. İlk önce İstanbul’daki 3. Havaalanı inşaatında ölen ve tutuklanan işçilerin çoğunun Kürt olmalarından dolayı vatan haini ve terörist ilan edilerek tutuklandıklarını belirtti. Ardından AKP’nin şu anda siyasi operasyonlarla HDP aktivisti ve milletvekillerini tutuklamaya başladığını dile getirerek, Kobane’li çocuklara oyuncak götürmek için Suruç’a giden Sosyalist gençlerin katledilmelerini dile getirdi. NATO üyesi olan Türkiye’nin aldığı güç ile Cizire, Gewer, Şırnak, Sur, Silopi’yi yakıp- yıkarak harabeye çevirdiğini ve ardından cenazesi bozulmasın diye buzdolabında tutulan Cemile, cenazesi bir hafta sokakta bekletilen Taybet Ana, Cizre bodrumlarında benzin dökülerek yakılan siviller, öldürüldükten sonra boynuna halat takılarak, askeri araba arkasında sürüklenen Hacı Lokman ve hihayetinde 10 Ekim’deki Ankara katliamı gibi AKP cinayetlerini seyircilere görüntüler eşliğinde paylaştı. Hacı Lokman ve benzeri katliamların aslında islamistlerin uygulama tarzının olduğunu ama Laik olduğunu iddia eden Türkiye devletinin güvenlik güçleri tarafından uygulandığını belirtti. Konuşmasına bütün bu kadar vahim şeylerin ardından gelişen pozitif durumun ise Rojava’daki 3 ayak ‘’1-Aşağıdan yukarıya halk örgütlenmesi, 2- Kadının eşitlik devrimi, 3-Ökolojik paradigma’’ üzerinde gelişen devrimi değerlendirdi. Devrim içinde devrimin yaşandığı Rojava’daki kadının devrimi ile Asayişteki görevli kadınların, ellerindeki silahlarla halkın güvenliğini sağladıklarını ve Rojava’nın yeniden yeşillenmesi için, ‘’ 6 ay kadar gidin, Rojava’da fidan dikin veya maddi bağışlarda bulunup, Rojava’yı yeşillendirin’’ çağrısında bulundu. Ardından Prof. Mischael Meyen kitaptan kesitler okudu.

Programın ikinci bölümü soru ve cevap şeklindeki tartışmalarla geçti. Okuyucuların sorduğu birçok sorulardan bir kaçı:

  • Türkiye neden Kürt Halkına karşı bu kadar kin, nefret duyuyor ve katlediyor?
  • 40- 50 milyon Kürt Halkı var ama hala kimliksiz bir halk. Avrupa ülkeleri bunu bildikleri halde neden Kürt halkına yardım etmiyor?

Programın sonunda ‘’Mücadeleyi büyütelim!, Şengal ve Rojava’daki Kürt özgürlük mücadelesiyle dayanışalım!’’ pankartı açılarak, Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteci Max Zirngast şahsında bütün gazetecilere özgürlük talep edilerek, toplu fotoğraf çekildi.

Kerem Schamberg: 1986 yılında doğdu. Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesindee Siyasi Reportör ve iletişim bilimcisi. Yıllardan beri Kürtlere uygulanan baskılarla ilgileniyor. Bu yüzden Recep Tayyip Erdoğan’ı ağır eleştiriyor.

Profesör Michael Meyen 1967 doğumlu. Münih LMU ünüversitesinde iletişim ve ağırlıklı olarak gazetecilik ve Medya kuruluşu üzerine ders veriyor.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑