fbpx

Suriye

Published on Ekim 13th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Kürtler ve Şam anlaştı: Suriye ordusu Kobanê’ye geçiyor

Suriye hükümeti ve Demokratik Suriye Güçleri arasında süren görüşmelerin anlaşma ile sonuçlandığı ve Suriye hükümetine bağlı güçlerin kısa süre içinde Münbiç ve Kobanê’ye gireceği öne sürüldü

Suriye hükümeti ve Demokratik Suriye Güçleri (QSD) arasında Rusya arabuluğunda yapılan görüşmelerin anlaşma ile sonuçlandığı ve Suriye hükümetine bağlı güçlerin kısa süre içinde Münbiç ve Kobanê’ye gireceği öne sürüldü.

Herhangi bir resmi açıklama olmasa da Kobanê’deki bir QSD yetkilisinin aşağıdaki videoda görülen konuşmasında bu gelişme doğrulanıyor.

Tayyip Erdoğan iktidarının Suriye’nin kuzey ve doğusuna yönelik askeri müdahale başlatmasının ardından, Kürt tarafı ABD’ye ve uluslararası güçlere defalarca çağrı yapmış, çağrıların yanıtsız kalması halinde Şam ile anlaşabileceklerini dile getirmişti.

ABD ve Avrupa çağrılara etkili bir yanıt vermezken Rusya’nın arabuluculuğunda YPG ile Şam arasında görüşmeler başlamış, Suriye ordusu Münbiç güneyine asker yığmıştı.

ABD: Askerlerimizi çekiyoruz

ABD Savunma Bakanı Mark Esper de Donald Trump’ın emriyle “Suriye’nin kuzeyinden tamamen çekiliyoruz. Son 24 saatte, Türkiye’nin harekatını güneye ve batıya genişletebileceğini, SDG’nin de Rusya ve Şam ile anlaşma arayışında olduğunu öğrendik” dedi.

Esper, Türkiye’nin Suriye’deki saldırısı konusunda yeni bir açıklama yaptı. Esper, “Son 24 saatte Türkiye’nin harekatı ilk plana kıyasla daha güneye ve ayrıca batıya genişletme ihtimali bulunduğunu öğrendik” diyerek, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde kalan yaklaşık 1000 askerini “olabildiğince hızlı ve güvenli bir şekilde” tahliye etmeye hazırlandığını söyledi. Esper, bu askerlerin güneye kaydırılacağını söyledi.

(Sendika.Org)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑