Suriye

Published on Ekim 9th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi seferberlik ilan etti

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olası harekatın Suriye’de barış ve güvenliği engelleyeceğini açıklamıştı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye’nin Kuzey ve doğu Suriye’ye yönelik operasyon tehdidine karşı seferberlik ilan etti. 


Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, dün Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna harekat planlarına ilişkin açıklama yapmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin sınır hattından çekilmesini değerlendiren özerk yönetim temsilcileri adına Yürütme Meclisi Eş Başkanı Ebid Hamid El-Mihbaş konuşmuştu.

‘BARIŞ VE GÜVENLİĞİ ENGELLİYOR’

Olası harekatın Suriye’de barış ve güvenliği engelleyeceğini söyleyen El-Mihbaş, “Özellikle IŞİD’in askeri alanda yenilgiye uğratıldığı bu süreç, hassas ve çok önemli bir süreçtir” demişti. 

El-Mihbaş “Bölge ve uluslararası alanda büyük olumsuz sonuçlar doğuracak olan bu olası saldırılar, Suriye’yi krizin başladığı ilk tarihlere döndürecektir. Ayrıca IŞİD başta olmak üzere diğer radikal terör grupları, saldırılar ve bölgede yaşanacak kargaşayı fırsata çevirip yeniden örgütlenmeye başlayacaktır. Bu durum da sadece bölgeyi değil tüm dünyayı tehdit etmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Fırat’ın doğusu konusunda ABD ve Türkiye arasında varılan anlaşmayı da eleştiren El-Mihbaş, “Erdoğan ve Beyaz Saray’ın anlaşması, bölgeye hizmet etmemektedir. Çözüm askeri operasyon değil, barış ve diyalogdan geçmektedir” demişti.

Artı Gerçek

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑