fbpx

Genel

Published on Haziran 14th, 2017 | by Avrupa Forum 1

0

Londra’da 24 katlı binada yangın: En az 6 ölü

Londra polisi kentin merkezindeki 24 katlı bir binada çıkan yangında en az 6 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Londra’nın merkezinde 24 katlı bir binada yangın çıktı. Görgü tanıkları TSİ ile 03.00 gibi ikinci katta çıkan yangının kısa sürede tüm binayı sardığını bildiriyor. Londra polisi yangında en az 6 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu ancak ölü sayısının artabileceği yönünde uyardı. Londra Ambulans Servisi de en az 50 yaralının çeşitli hastanelerde tedavi tedavi edildiğini duyurdu.

Binadan moloz parçaları dökülmeye devam ediyor. Binanın çökmesinden endişe ediliyor. Londra itfaiyesi mühendislerin binanın dayanıklılığını kontrol ettiklerini bildirdi.

Belediye Başkanı: Yanıtlanmayı bekleyen sorular var

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, yanan binanın güvenliğine ilişkin yanıtlanmayı bekleyen sorular olduğunu söyledi. Khan BBC Radyo’ya verdiği demeçte bazı bina sakinlerinin yangın esnasında evlerinde kalması yönünde tavsiye aldıklarını söylediğini ancak apartman sakinleri derneğinin ise ciddi bir yangın riskine karşı daha önceden uyarıda bulunduklarını aktardı. Khan” Bu sorular gerçekten çok önemli ve yanıtlanması gerekiyor” diye konuştu. Khan “Londra’da birçok yüksek katlı yerleşim bloğu var ve insan hayatını riske atan bu şekilde yanlış tavsiyelere izin veremeyiz” dedi.

Binada yaşayanların bir kısmının sabah saatlerinde tahliye edildiği belirtiliyor. Ancak binada insanların mahsur kalmış olabileceğinden şüpheleniliyor. Londra İtfaiye Müdürü, ekiplerin şimdiye dek 19 ve 20’nci katlara girebildiğini aktardı.

Bölgede yaşayan görgü tanıkları, binada sıkışanların yardım çığlıklarını duyduklarını, bazılarının yüksek katlardan atladıklarını gördüklerini söyledi. Bazı tanıklar, içeridekilerin kurtarılmaları için çocuklarını camlardan sarkıttıklarını gördüğünü bildirdi.

Binada mahsur kalanların gece karanlığında cep telefonları ve el fenerleri ile dikkatleri üzerine çekmeye çalıştıkları bildirildi. Binanın 100 metre uzağında yaşayan televizyon sunucusu George Clark, sabah saatlerinde BBC Radio 5’e yaptığı açıklamada, binanın tepesinde insanlar gördüğünü söyledi. Clark, binanın 100 metre uzağında olmasına rağmen tamamen küllerle kaplandığını aktardı. Clark “Durum o kadar kötü” yorumunda bulundu.

200 itfaiyeci yangını söndürmeye çalışıyor

Londra’nın batısındaki Kuzey Kensington semtindeki Grenfell Tower adlı binadaki yangının çıkış sebebi henüz belirsizliğini koruyor. Londra itfaiyesi yangına 40 itfaiye aracı ve yaklaşık 200 itfaiyeci ile müdahale ettiğini açıkladı. Londra itfaiyesinden Dan Daly yaptığı açıklamada itfaiyecilerin yangına oksijen maskeleri ile müdahale ettiğini, işin zor, koşulların da çok ağır olduğunu bildirdi. Daly “Bu çok büyük ve zor bir vaka” açıklamasında bulundu.

24 katlı binada 120 daire olduğu açıklandı. Binanın 1974 yılında inşa edildiği ve daha sonra da kapsamlı bir biçimde tadilattan geçtiği bildirildi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

dpa/afp/Rtr, BD/BÖ

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑