Fransa

Published on Ocak 15th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Macron’dan halka Sarı Yelekliler için müzakere çağrısı

Sarı Yelekliler’in gösterilerinde şimdiye kadar 10 kişi yaşamını yitirdi, bin 700’den fazla kişi de yaralandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron yaklaşık iki aydır süren Sarı Yelekliler’in protestolarına karşı halkı müzakerelere davet etti. Macron, Sarı Yelekliler’in protestolarına ilişkin halka açık mektup yazdı. Mektubunda ülkede bazı vatandaşların vergilerin yüksek, kamu hizmetlerinin yetersiz olması, maaşların düşük ve insani şartlarda yaşamanın zorluğu nedeniyle öfkelerinin farkında olduğunu belirten Macron, sadece Fransa’da değil aynı zamanda Avrupa’da da insanların endişe taşıdığını, bu nedenle sorunlara çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Macron ancak bunun için şiddete başvurmamanın şart olduğunu vurguladı.

’15 MART’A KADAR MÜZAKERELER YÜRÜTÜLECEK’

Ülkenin seçilmiş insanlarına hakaret edilmesini, gazetecilerin suçlanmasını, resmi kurumların saldırıya uğramasını kabul edemeyeceğinin altını çizen Macron, Sarı Yelekliler’in protestolarının sebep olduğu sorunlara çözüm bulmak için 15 Mart’a kadar vatandaşların da katılımıyla ülke çapında müzakerelerin yürütüleceğini aktardı.

Macron, Fransızların bu müzakerelerde ülkedeki sorunlara ilişkin fikirlerini ve önerilerini belirtebileceğini ifade etti. İşsizlikle mücadelenin kendisi için öncelikli bir konu olduğuna işaret eden Macron, adaletsizlikleri gidermek için yeni bir sosyal sistemin inşa edilmesi gerektiğine inandığını kaydetti. Macron bu müzakerelerde vergi sistemi, kamu harcamaları, devletin ve devlet kurumlarının işleyişi, iklim değişikliği ve demokrasi konularının ele alınacağını bildirdi.

Bu konularda Fransızlara soru soran Macron, Sarı Yelekliler’in protesto ettiği yüksek vergilerin düşürülebilmesi için kamu harcamalarının azaltılması gerektiğine dikkati çekti.
Macron, iklim değişikliği ile mücadelenin önemli olduğunu, bunun için de bazı yatırımların yapılması gerektiğini belirtti.

Fransa’nın vatandaşlarının sesine daha duyarlı olması gerektiğini ifade eden Macron, halka, göçmenler konusunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği sorusunu da yöneltti.


PROTESTOLAR NASIL BAŞLADI?

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.
Protestolarda polisle eylemcilerin ara ara çatışması, kamu kurumlarına saldırılar, mağazaların yağmalanması, araçların ve çöp bidonlarının yakılması, sokaklarda alevlerin yükselmesi, polisin eylemcilere sert müdahalesi dikkati çekti. Gösterilerde 10 kişi hayatını kaybetti ve bin 700’den fazla kişi yaralandı, 5 bin 600 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi hapis cezasına çarptırıldı.

Ekonomik yönden eylemler 58 bin kişiyi işsiz bıraktı, bunun devlete maliyeti 32 milyon euro oldu. Bununla beraber gösteriler nedeniyle alışveriş merkezlerinin zararı 2 milyar euro’yu geçti.

Eylemler yüzünden aralıkta Paris’e gerçekleştirilecek uluslararası uçuşlarda yüzde 5-10 düşüş yaşanırken, 2019’un ilk 3 ayı için Paris’e uçuş rezervasyonlarında da yüzde 6.8 gerileme oldu.

Artı Gerçek

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑