fbpx

Fransa

Published on Temmuz 12th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Macron’nun ‘Kadın düşmanı’ kabinesine karşı ülke genelinde kadınlar sokakta

Fransa’nın birçok kentinde sokağa inen kadınlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u ve hükümete atanan yeni bakanları protesto etti.

Fransa’da Gerald Darmanin’in İçişleri Bakanlığı’na, “MeToo” hareketi ve feminizm karşıtı açıklamalarıyla daha önce de derneklerin tepkisini çeken ceza avukatı Eric Dupond-Moretti’nin de Adalet Bakanlığı’na atanmasına yönelik kadınların protestoları sürüyor.

Macron’un yeni kabinesi, ‘Tecavüz kültürü sürüyor’ sloganları ile kadınlar tarafından ülke genelinde protesto edildi.

Yeni bakan ve Başbakan Jean Castex’in emniyet yetkilileri ile Dijon kentinde toplantı yaptığı sırada meydanlara inen kadınlar hükümetin istifasını isteyen pankartlar taşıdı.

Macron’un ağır şekilde eleştirildiği diğer bir konuysa Adalet Bakanlığı’na Eric Dupont-Moretti’in getirilmesiydi. ABD’de başlayan #Metoo hareketine karşı takındığı olumsuz tavrıyla bilinen yeni bakan daha önce “saçma sapan şeyler anlatan deli kadınlar var” yorumunu yapmıştı.

Başkent Paris de benzer eylemlere sahne oldu. Çok sayıda kadın hakları savunucusu eylemci, kadına karşı şiddet, cinsel taciz ve cinsiyet eşitsizliğini protesto ederken, bu tür olaylara adı karışmış kişilerin hükümette yer almasına öfke kustu.

“Tecavüz kültürü sürüyor”, “Tecavüz Bakanlığı’na hoşgeldiniz”, “Tecavüzcü İçişleri’nde, işbirlikçisi Adalet’te” sloganlarıyla Fransa’nın birçok şehrinde binlerce kişinin katıldığı eylemler örgütlendi.

Kaynak : Avegkon

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑