fbpx

Sendika

Published on Haziran 30th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Makina Mühendisleri Odası: İktidar ülkeyi nefes alamaz hale getirdi

Diyarbakır’da çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor. Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, iktidarın ülkeyi nefes alamaz hale getirdiğini söyledi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır’da gözaltına alındıktan sonra 28 Haziran’da tutuklanan Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Arin Zümrüt ve diğer STK yönetici ve Aktivistler ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Eş Başkanı Nevruz Kayran,  26 Haziran Cuma günü aralarında Kürt siyasetçileri, meslek odaları yöneticileri, dernek üye ve yöneticileri, avukatlar, sendikacılarında bulunduğu çok sayıda kişinin evi basılarak gözaltına alındığını hatırlattı.

‘BASKILARIN AMACI MEVCUT DURUMA RAZI ETMEK’

Gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 8 kişi arasında Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arin Zümrüt’ün de bulunduğunu ifade eden Kayran, “Bu anti demokratik uygulama ve yönelimler var olan hiçbir sorunu çözemediği gibi, bundan sonra çözemeyeceği herkes tarafından bilinmektedir. Tüm muhalif kesimlere yönelik devreye sokulan bu sivil darbe ile ülkemiz, halklarımız ve emekçiler nefes alamaz hale getirilerek, iradeleri kırılmak ve mevcut duruma razı edilmek istenmektedir” dedi.

 ‘TEMEL HAKLAR İLLEGALİZE EDİLDİ’

Basın açıklamaları ve miting gibi temel haklar çerçevesinde yapılan eylemlerin illegalize edilerek gözaltı ve tutuklamalara gerekçe gösterildiğini hatırlatan Kayran, şunları söyledi: “Özellikle kadın mücadelesinde her türlü şiddet, taciz, tecavüz, cinayete karşı ses yükselten, direnen ve dayanışan kadınlar hedef alınarak, mücadele etkisizleştirilmeye çalışılmaktadır. Ülkeyi nefes alamaz hale getiren iktidara buradan bir kez daha sesleniyoruz: Sorunları çözemeyen, toplumu gerip kutuplaştıran bu uygulamalardan derhal vazgeçin. Bizler mühendislik mesleğimizi icra etmek istiyoruz, bunun için ülkeye barışın gelmesi, bağımsız, şeffaf yargı süreçlerinin işletilmesi, demokrasinin tam anlamıyla uygulanması gerekmektedir.  

‘ARKADAŞLARIMIZI SERBEST BIRAKIN’

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi olarak demokrasiden, barıştan yana duruşumuzla, dün olduğu gibi bugün de halkımızın sesi olacağımızı ve mücadeleden vaz geçmeyeceğimizi belirtmek isteriz. Bir kez daha iktidarı, hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik saldırı ve baskılara son vermeye çağırıyoruz. Başta Arin Zümrüt olmak üzere tutuklanan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Artı Gerçek

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑