Sınıf Hareketi

Published on Mayıs 2nd, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Manheim’da 1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlandı

Enver ENLİ (Mannheim)

İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs, Mannheim’da binlerce emekçinin katılımıyla kutlandı. Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından gerçekleştirilen etkinliklerde bu yıl aşıl olarak 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine ırkçı partilere oy vermeme çağrısı öne çıktı. “Avrupa, ama şimdi doğru olmalı” sloganıyla gerçekleştirilen eylemde yapılan konuşmalarda emekçilerin talepleri ön plandaydı…Çalışma sürelerinin kısaltılması istendiği konuşmalarda,AB’nin daha fazla sosyal politikalar izlemesi gerektiği savunuldu.


SYKP, AGİF, DİDF, DKTM gibi çok sayıda Türkiye kökenli göçmen örgütlerinin de yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş ve mitingde, Türkiye’de yaşanan baskı ve şiddet ortamından kaynaklı sorunlar dile getirlirken , cezaevlerindeki açlık grevleri ve ölüm oruçları pankart ve dövizlerde dikkat çekti.

Sabah saatlerinde Alman Sendikalar Birliği önünde toplanan yaklaşık bin kişilik kitle, Mannheim Marktplatz Meydanı’nda yaklaşık 3000 kişiyi buldu.

Miting alanında, Alstrom İşçi Korosu, Mannheim’da çalışmalarını sürdüren Bernd Kohler ve EWO Müzik grubu ve yine Mannheim’da çalışmamalrini sürdüren Ali İnsan Akın Demircioğlu ve Hüseyin İnsan eşliğinde birer dinleti sundular. Yapılan konuşmalardan sonra miting sona erdi.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑