Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu, Ezidi mezarlığına y..." /> Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonundan Ezidi mezarlarına saldırıya tepki!!

Halklar ve İnançlar

Published on Mart 30th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonundan Ezidi mezarlarına saldırıya tepki!!

Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu, Ezidi mezarlığına yönelik saldırıyı kınadı. Yapılan açıklamada Ezidi halkıyla dayanışma mesajı verildi.

Nusaybin’e bağlı Çilesiz köyünde bulunan 300 yıllık Ezidi Mezarlığı’na dönük saldırıya Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu tepki gösterdi.

Yazılı bir açıklama yapan baro, mezarların tahrip edilmesini kınadı.

Açıklamada, “Savunmasız mezar ve cenazelerin dış dünyadan gelebilecek bu tür saldırılara maruz kalması ve bilinmeyen faillerce tahrip edilmesi kamu vicdanını ciddi ölçüde yaralamaktadır” denildi.

Din, dil, kültür ve her türlü mensubiyeti üzerinden yapılacak insanlık dışı ve provokatif her türlü saldırıları kınayarak bu tür saldırıların karşısında olduğunu ifade eden baro, Ezidi halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu belirtti.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Çilesiz Mahallesi’nde bulunan 300 yılık Hesen Beg Êzidî Mezarlığı 27 Mart’ta kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafında tahrip edilmişti.

Mezar taşları ve hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermerler kırılırken, Ezidilerin yerleştirdiği kimi semboller de parçalanmıştı.

Parçalanan semboller arasında Ezidiler için kutsal kabul edilen güneş ve tavus kuşu sembolleri de yer alıyordu.

Saldırıyı kınayan HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, saldırının Ezidilerin güvende olmadıkları gerçeğine işaret ettiğini belirtmişti.

Uca, “Kendilerini, yaşadıkları topraklarda güvende hissetmeyen Ezidi halkı büyük bir endişeye kapılmaktadır” demişti

Kaynak: GazeteKarınca

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑