112 bin 465 dördüncü sınıf öğrencisinin yüzde 40’ını..." /> MEB: "Öğrencilerin Yüzde 40’ı Okuduğunu Anlamıyor"

Eğitim

Published on Eylül 25th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

MEB: “Öğrencilerin Yüzde 40’ı Okuduğunu Anlamıyor”

112 bin 465 dördüncü sınıf öğrencisinin yüzde 40’ının okuduğunu anlayamadığı belirlenirken, öğrencilerin yüzde 51’i de matematik testindeki akıl yürütme sorularını yanıtlayamadı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Türkiye genelindeki 112 bin 465 dördüncü sınıf öğrencisi ile gerçekleştirdiği, “Öğrenci Başarı İzleme Araştırması”nın sonuçları açıklandı.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, katılan öğrenci sayısı itibarıyla ülkede yapılan en geniş çaplı izleme çalışması olan araştırma, dördüncü sınıf öğrencilerinin yüzde 40’ının okuduğunu anlamadığını ortaya koydu.


Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 51’inin matematik sorularında da akıl yürütemediği belirlendi.

Bakanlık, eğitimde ev ödevinin kaldırılmasını öngören bir model üzerinde çalışsa da daha çok ev ödevi yapan öğrencilerin başarılarının arttığı tespit edildi.

“Bilme” düzeyindeki sorularda yüzde 62 oranı

MEB’in öğrenci, öğretmen ve okulun akademik başarı üzerinde etkisini ölçmek amacı ile “Türkçe-Matematik-Fen Bilimleri Öğrenci Başarı İzleme Araştırması”na 81 ilden katılan dördüncü sınıf öğrencilerinin Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerindeki başarısı ölçüldü.

MEB’in, “Türkiye’de yapılan en geniş çaplı izleme çalışması” ifadesiyle duyurduğu araştırmanın sonuç raporu, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer yürütücülüğünde hazırlandı.

Araştırma kapsamında 112 bin 465 dördüncü sınıf öğrencisine Türkçe alt testi uygulandı. Türkçe alt testinde yer alan, “Bilme” düzeyindeki sorulara öğrencilerin ortalama yüzde 62’si doğru yanıt verebildi.

Anlama düzeyindeki sorulara doğru yanıt veren öğrencilerin oranı ise yüzde 59,97’de kaldı. Öğrencilerin yüzde 40’ının okuduğunu anlayamadığı belirlendi.

Matematikte yüzde 51 başarısız

Bakanlık, araştırma çerçevesinde 112 bin 322 öğrenciye de 15 soruluk matematik alt testi uyguladı. Matematik testinde, “Bilme” düzeyinde bulunan beş soruyu öğrencilerin ortalama yüzde 63,43’ü doğru yanıtladı.

Öğrenciler, matematik testindeki akıl yürütme sorularında ise adeta döküldü. Öğrencilerin yüzde 51’i matematik testindeki akıl yürütme düzeyindeki soruları cevaplayamadı.

Fen bilimleri, dördüncü sınıf öğrencilerinin görece en başarılı olduğu alan oldu. Fen bilimleri testinin “Bilme” düzeyindeki soruları ortalama doğru cevap oranının yüzde 65 olduğu belirtildi.

Öğrenciler, uygulama düzeyindeki soruların yüzde 70’inde, akıl yürütme düzeyindeki soruların da yüzde 61’inde doğru seçeneği işaretledi.

Devamlılık başarıda etkili

Araştırmada, öğrencilerin okula devam durumlarının akademik başarıyı etkilediği ifade edildi. Rapora göre, devamsızlık yapmayan öğrencilerin akademik başarısı yüksek olurken devamsızlık yapan öğrencilerin akademik başarısı azaldı.

Araştırma kapsamında, öğrencilerin ev ödevi yapma sıklığı ile akademik başarıları arasındaki ilişki de incelendi. Daha sık ev ödevi yapan öğrencilerin testlerde daha başarılı olduğu belirlendi. Kaynak: bianet.org


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑