Medya Haber'in 22 Mayıs tarihli hab..." /> Medya Haber: DİTİB Avrupa'daki AKP çetesidir

Almanya

Published on Mayıs 23rd, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

Medya Haber: DİTİB Avrupa’daki AKP çetesidir

Medya Haber‘in 22 Mayıs tarihli haberine göre Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) AKP faşizminin bir tür çete örgütlenmesi olarak belirtildi.

Yayınlanan dosya habere göre Türkiye’deki faşist sistemin temsilcilsi özelliğine bürünen DİTİB, yaydığı Türkçü İslam politikasıyla Avrupa toplumu için de bir risk oluşturmaya başladı ve Alman devleti şimdi bu riski telafi etmenin yollarını arıyor.

Haberin tam metni aşağıdaki gibidir:

AKP FAŞİZMİNİN KADROSU DEVLET MEMURU OLAN AVRUPA’DAKİ ÇETE YAPILANMASI

1933 ile 1945 yılları arasındaki Nazi diktatörlüğü, İkinci Dünya Savaşı ve Yahudi Soykırımı ile tanınan Almanya, Avrupa Birliği içinde 82 milyonun üzerindeki nüfusuyla, parlamenter ve federal sistem ile yönetiliyor. Avrupa devletleri içinde en fazla göç alan Almanya’da, 18 milyonun üzerindeki insanın kökeninde göçmenlik var. Almanya’da din ve vicdan özgürlüğünün serbestçe uygulanması anayasa ile güvence altındadır.

Devletin bir kilisesi yoktur. Kiliseler devletin topladığı inanç vergilerini kullanarak sosyal hizmetlerini finanse ediyorlar. Katolik Kilisesi 27 bölgesel kuruluşu ve 11.500 cemaatte yaklaşık 25 milyon üyesiyle dünya kilisesi niteliğindeki Vatikan’daki Papalığa bağlı. Protestan Kilisesi, eyalet kiliseleri ve çatı örgütüyle faaliyet gösteriyor. Evangelistler ise 23 milyon üyeyle kendi içinde özerk 16 eyalet kilisesinin biraraya gelmesiyle oluşuyor. Almanya’da halkın yüzde 36’sı herhangi bir mezhebe bağlı olmadığını dile getiriyor. Almanya’da Museviler Merkez Komitesi’nce temsil edilen yaklaşık 200.000 Musevi’nin yaşamakta olduğu tahmin ediliyor. Diğer birçok dini grupların da örgütlülükleri mevcuttur.

Hristiyan dininden sonra en fazla Müslüman inancına mensup insanlar Almanya’da yaşamaktadır. Dünyanın birçok yerinden ve ulustan gelen Müslümanların sayısı 4 milyonun üzerindedir. 2006’da yapılan Alman İslam Konferansı, Müslüman nüfusla devlet arasında etkileşimin çerçevesini oluşturuyor. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) de bu birliğin bir üyesi. 1960’ların başında başlayan Türkiyelilerin Almanya’ya göçünden sonra Türkiye’deki değişik İslami akımların uzantıları Almanya’da örgütlenmeye başladı. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), 12 Eylül askeri darbesinden kısa bir süre sonra 1982’de Batı Berlin’de kuruldu ardından merkezini Köln’e taşıdı. DİTİB, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerindeki Türkiye kökenli göçmenleri devlet çizgisinde tutmak için kuruldu.

AKP Hükümeti dönemine kadar faaliyette olan Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulları DİTİB’i yönlendiriyordu. Almanya’da 900’den fazla cami ve derneği bulunan DİTİB’in binden fazla imam ve din görevlisi Ankara’dan gönderiliyor. İmamlar DİTİB çalışanları olup, maaşları Ankara’dan ödeniyor. Bu da her cami ve dernekte Türkiye’den gönderilen bir görevlinin olduğu anlamına geliyor. DİTİB, Alman vakıflarından ve bakanlıklarından Entegrasyon, Almanca kursu ve Eğitim adı altında büyük maddi destek alıyor. Almanya’da 16 eyaletin okullarında okutulan İslam din dersini DİTİB’in de içinde olduğu İslami örgütler yapıyor. Almanya’da giderek daha fazla tartışılan DİTİB, mevcut haliyle, Türkiye ve AKP’nin Almanya’daki örgütlü yapılanmasıdır. Faşist Erdoğan 4 Ekim 2018’de yaptığı bir konuşmada Diyanet’i 140 bin kişilik bir orduya benzettiğini ve DİTİB’in Osmanlı’dan devralınan İslamın güçlendirilmesine yönelik bir görevi olduğunu söylemişti. Erdoğan’ın kastettiği ordu DİTİB içinde örgütlenen Osmanen Germania (Osmanın Germanya) çeteleridir.

2014’ün sonunda Mehmet Bağcı tarafından kurulmuş olan bu Türkçü çete örgütü uyuşturucu, silah ticareti, kara para aklama, şantaj, belgede sahtecilik gibi suçlar ile tanınıyor ve direkt Ankara’dan talimat alıyor. Almanya’da Türkiye ve Erdoğan hakkında eleştiri yapanları da ölüm ile tehdit ediyorlar. Osmanen Germania (Osmanın Germanya) Türk ırkçı çetesinin ZDF’de çalışan Alman komedyen Böhmermann’ı Reis’e hakaret ediyor diye cezalandırmak için adam görevlendirdiği de açığa çıkmıştı.

Frontal 21 ve Stuttgarter Nachrichten (nağriştının) araştırmalarına göre, bu grup faşist Erdoğan’a doğrudan bağlı. Erdoğan ile iyi ilişkileri olan AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AKP eski milletvekili Metin Külünk’ün ateşli silahlar alması için Almanyalı Osmanlılar Türk çetesine para verdiği de istihbarat raporları ile mahkeme tutanaklarına yansıdı.

Almanya’da dini ve milli duyguları körükleyen, emekçilerin inançlarını suistimal eden bir örgüt olan DİTİB ile ilişkide olan Halil D. 1 Mayıs 2015’de Frankfurt’taki bisiklet maratonuna bombalı saldırı hazırlığındayken evine yapılan baskın ile yakalandı.

Halil D.’nin evinde patlayıcı madde, boru bombası ve farklı silahlar bulunmuştu. Frankfurt Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada Halil D. belgelerde sahtecilik, silah ve patlayıcı madde bulundurmaktan 2,5 yıl hapse mahkum edilmişti. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Halil D. önce çocuklarını Türkiye’ye kaçırdı; daha sonra ise kendisi arabayla kaçarak Türkiye’ye gitti.

Avrupa’daki radikal İslamcıların ortak yanı çoğu zaman aynı. Bunlar genelde adli suçlardan sabıkalı olanlardır. Bu da sabıkalı olan bu insanların cezaevlerinde bir şekilde örgütlendikleri izlenimini veriyor. Berlin’deki Noel pazarına saldırı düzenleyen Anis Amri ve Strasbourg’daki saldırının faili Şerif Şekat’ın cezaevinde islamcı oldukları ve çıktıktan sonra saldırıları gerçekleştirdikleri söyleniyor. Almanya’da çoğunluğu Selefi olan yaklaşık bin radikal İslamcı Irak ve Suriye’de DAİŞ’e katılmış ve bunlardan 250’ye yakını öldürülmüştür.

Türkiye’deki faşist sistemin temsilcilsi özelliğine bürünen DİTİB, yaydığı Türkçü İslam politikasıyla Avrupa toplumu için de bir risk oluşturmaya başladı ve Alman devleti şimdi bu riski telafi etmenin yollarını arıyor.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑