Kadın

Published on Ocak 13th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Meksika’da kadın cinayetlerine ‘kırmızı ayakkabılarla’ dikkat çektiler

Hükümet verilerine göre, 2018’de en az 3 bin 600 kadın öldürüldüğü Meksika’da yüzlerce kadın, kadın cinayetlerine karşı şehrin ortasını kırmızı ayakkabılarla donattı. -video görüntülü-

Meksika’nın başkenti Mexico City’de yüzlerce kadın ülkede kaybolan, şiddet gören ve öldürülen hemcinslerine dikkat çekmek için şehrin ortasını kırmızı ayakkabılarla donattı.


Meksikalı ödüllü sanatçı Elina Chauvet’ten ilham alan protestocular, öğle saatlerinde kavurucu sıcağa rağmen başkentteki ünlü Zocalo meydanında bir araya geldi. Protestocular, öldürülen kadın ve kız çocukları temsilen meydana kırmızı ayakkabılar yerleştirdi. Her bir çift ayakkabı kayıp bir kadını, kırmızı renk ise cinayetleri işaret ediyor.

Chauvet’in Kırmızı Ayakkabı Projesi, ilk kez 2009 yılında kentte şiddet gören ve öldürülen kadınlara farkındalığı artırmak amacıyla Meksika’nın Ciudad Juarez şehrinde sergilenmişti.
60 yaşındaki sanatçı Elina Chauvet, kız kardeşinin kocası tarafından Kuzey sınırındaki Juarez kentinde öldürülmesinden sonra bu sergiye karar verdiğini anlattı.

Enstalasyon, daha sonra Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da farklı şehirlerde de sergilendi.

Hükümet verilerine göre Meksika’da, 2018’de en az 3 bin 600 kadın öldürüldü. Birleşmiş Milletler’in (BM) 2018 kadın raporuna göre de Meksika’da günde 7’den fazla kadın cinayeti işleniyor.

Kaynak: euronews

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑