Genel

Published on Ekim 20th, 2015 | by Avrupa Forum 3

0

“Merkel Türkiye’ye Kaddafi rolü biçiyor”

Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye ziyareti Alman basınında geniş yer buldu. Die Welt Merkel’in Türkiye’ye Kaddafi gibi sınır bekçiliği rolü biçtiğini söyledi.

"Merkel Türkiye'ye Kaddafi rolü biçiyor"

 Avrupa’ya sığınmacı akınını kontrol altına alması karşılığında Türkiye’ye mali yardım ve vize kolaylıkları taahhüt eden Almanya Başbakanı Merkel’in İstanbul ziyareti Avrupa basınında geniş yer buldu.

Cumhuriyet’in aktardığına göre Alman basının önemli organları Merkel’in Türkiye ziyaretini yorumladı.

DIE WELT: TÜRKİYE’YE KADDAFİ ROLÜ

Türkiye Suriye’de tampon bölge istiyordu, şimdi kendisi tampon bölge oluyor. Seyahat kolaylıkları gösterileceği ve maskaralığa dönüşen üyelik müzakerelerinde yeni başlıklar açılacağı yönündeki muğlak vaatler, Merkel’in Türkiye’ye son olarak Kaddafi’nin üstlendiği sınır bekçisi rolünü biçtiğini gizleyemez.

DIE ZEIT: SEMBOLİZM YÜKLÜ ZİYARET

Başbakan üzerindeki baskı o kadar büyük ki, seçimlere iki hafta kala Erdoğan ve Davutoğlu’nu İstanbul’daki saraylarında ziyaret etmekten gocunmuyor. Merkel hem kendi ülkesi hem de evsahibi için sembolizm yüklü bir ziyaret gerçekleştirdi.

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG: ÇIKARLAR VE AHLAKİ AÇMAZLAR

Merkel istemeden de olsa Türk iç politikasının ortasına düşünce, Ankara’nın beklentilerine dair fikir sahibi oldu. Çıkarlar ile siyasi, ahlaki ve hukuki açmazlar birbirine bağlanıyor.

SÜDDEUTSCHE ZEITUNG: İÇ POLİTİKAYI İKAME ETMEYECEK

Mültecilerin Almanya ve Avrupa’nın çok daha fazla yardımına ihtiyacı var. Merkel’in Türkiye politikası, Merkel’in iyi olmayan iç politikasını ikame edemeyecek.

TAGESSCHAU.DE: MERKEL TÜRKİYE’YE GÜVENİYOR

Batılı politikacılar, otoriter davranışları nedeniyle Erdoğan’dan son zamanlarda uzak durdu. Ama Merkel mülteci krizinde Türkiye’ye güveniyor. Ancak seçimden önce yapılan ziyaret eleştirilere de neden oldu.

 

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑