Ekonomi

Published on Mayıs 13th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Merkez Bankası dövizini sıfırladı

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, MB’nin sahibi olmadığı dövizleri sattığını savundu.

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş “Dövizde tehlikeli operasyonlar” başlığını taşıyan bugünkü köşesinde Merkez Bankası’nın net rezervlerinin ekside olduğunu yazdı.


Merkez Bankası’nın 8 Mayıs’ta 12 milyar dolar olan net döviz rezervinin 1 gün sonra 10.5 milyar dolara indiğini ifade eden Aktaş, günlerdir çıkan, “Merkez Bankası kamu bankaları eliyle döviz satıyor” haberlerini ise hiçbir yetkilinin yalanlamadığını vurguladı.

“MB’nin net döviz rezervleri ekside”

Aktaş, “Hatırlayın Merkez Bankası bankalararası piyasaya satıcı olarak girdi mi, döviz talebi bir anda kırılırdı. Ama artık işleyiş bambaşka” derken, “Satılan bu döviz artık Merkez Bankası’nın dövizi değil. Çünkü Merkez Bankası dövizini sıfırladı” dedi.

“Nasıl olur, demeyin; oluyor işte… Merkez Bankası’nın net döviz rezervi ekside” diyen Aktaş, “Merkez Bankası’nın 9 Mayısta 10.5 milyar dolar olan dövizinden swap yoluyla elde edilen dövizi düştüğünüzde rezerv eksiye iniyor” diye ifade etti.

“Peki net rezerv sıfırlanmış ve eksiye geçilmişken Merkez Bankası teorik olarak kendisinin olmayan dövizlerle niye satış yapıyor?” diye soran Aktaş, 23 Haziran seçimlerini işaret ederek, “Temel amacın kur artışını frenleyebilmek olduğunu herkes biliyor. Amaç, en azından 23 Haziran’a kadar kurda bir tırmanış yaşanmasını engelleyebilmek” dedi.

Alaattin Aktaş’ın yazısı şu şekilde:

“Merkez Bankası’nın altın ve kamu mevduatı hariç net döviz rezervi 9 Mayıs’ta 10.5 milyar dolara indi. Yalnızca bir günde 1.5 milyar dolarlık azalma oldu. 8 Mayıs’ta 12 milyar dolar olan net döviz rezervinin bir gün sonra 9 Mayıs’ta 10.5 milyar dolara inmesine ne yol açtı? 

Reuters ‘Merkez Bankası kamu bankaları eliyle döviz satıyor’ diye günlerdir yazıyor, kimsenin yalanladığını da görmedik. Satılan dövizin ilk gün 1 milyar dolar olduğu, daha sonra tutarın haftalık bazda 4.5 milyar doları bulduğu yazıldı. 

aktaş grafik.png

Nasıl olur, demeyin; oluyor işte… Merkez Bankası’nın net döviz rezervi ekside. 

Merkez Bankası’nın 9 Mayısta 10.5 milyar dolar olan dövizindi swap yoluyla elde edilen dövizi düştüğünüzde rezerv eksiye iniyor. 

Yani Merkez Bankası kur daha da artmasın diye piyasaya bir şekilde müdahale ederken kendisinde emaneten tutulan zorunlu karşılık dövizlerini ve swap yoluyla elde ettiği dövizleri kullanıyor.

Swap dövizinin tutarı olarak mart sonundaki resmi verileri biliyoruz. Bu yolla elde edilen dövizin toplamı 13.1 milyar dolar. Tutarı tam verelim; 13 milyar 55 milyon dolar. Bu tutarın 9 milyar 589 milyon doları bir aya kadar vadeli. 

Bir de dört ay ile bir yıl arası vadeli olan 3 milyar 466 milyon dolarlık tutar var. 

‘Yaklaşık 3.5 milyar dolarlık bu tutar acaba Katar’dan alınan dövizi mi gösteriyor?’

Katar döviziyse de hiç olmazsa 3.5 milyarın vadesi uzun sayılır. 9.6 milyarın vadesi çok kısa ve sonuçta Merkez Bankası bu tutarı en fazla bir ay içinde ödeyecek. 

Bu arada 9.6 milyar dolar mart sonundaki durumu gösteriyor ama son dönemdeki tutarın daha da fazla olduğu tahmin ediliyor. 

Mart sonundaki 13.1 milyar doları esas alsak bile Merkez Bankasının net döviz rezervi artık eksi. 

Peki net rezerv sıfırlanmış ve eksiye geçilmişken Merkez Bankası teorik olarak kendisinin olmayan dövizlerle niye satış yapıyor? 

Hani Merkez Bankası’nın bir kur hedefi olmazdı, ki olmaz, olmamalı, öyleyse bu satış kararını kim niye veriyor? Kaynak: independentturkish.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑