Almanya

Published on Ekim 28th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Meşale için tam 22 haftadır meydandalar

İki hafta önce, tutuklandıktan tam beş ay sonra ilk kez duruşması yapılan ve serbest bırakılmayan Meşale Tolu için gerçekleştirilen 22. mitinge, son haftaların en yoğun katılımı oldu.

 AF (Ulm)


Türkiye’de 30 Nisan’dan bu yana, 6 aydır tutuklu olan Ulm doğumlu Gazeteci Meşale Tolu ve tutuklu tüm gazetecilere özgürlük için 22. kez biraraya gelen Ulm’da Meşale Tolu ile Dayanışma Komitesi Ulm çarşı merkezinde, Münster Meydanı’nda Meşale ve tüm gazetecilerle dayanışmak amaçlı düzenledikleri “Cuma Mitingleri”nin 22.sini gerçekleştirdiler. Mitingler her cuma günü düzenleniyor.

Komite sözcüsü, kalabalık katılımdan dolayı, destek verenlere teşekkür etti. Ayrıca Türkiye’de işlerinden atıldıkları için işe geri alınmak talebiyle açlık grevini sürdüren Nuriye Gülmez  ve Semih Özakça için de dayanışmaya devam edeceklerini söyledi.

Her zamanki gibi, bu mitingte de, Meşale Tolu’nun pankart ve afişlerinin yanı sıra, Nuriye Gülmez, Semih Özakça ve Deniz Yücel için de pankart ve dövizler açıldı. Komite sözcüsü yaptığı konuşmada “Sadece Meşale değil, tüm gazeteciler, tüm insan hakları savunucuları, tüm vekillerimiz serbest kalana kadar etkinliğimiz sürecek. Yani her cuma buradayız” dedi.

Meşaleli gösteri düzenlenecek

Basından ve kamuoyndan büyük ilgi gören “Cuma Mitingleri” için her hafta katılan göstericilere, bu eylemlere yönelik farklı öneriler de alınıyor. Mikrafona konuşan göstericiler, havanın erken kararması nedeniyle de etkinlikte mumların kullanılmasını önerirken, önümüzdeki Aralık ayı içerisinde, Meşale’nin adı gibi, meşaleli bir gösteri de düzenlenecek.

Uluslararası Liste-MLPD, AGİF, ATİF, ADHF, HDK-Ulm, LİNKE, NAV-DEM, Anadolu Federasyonu ve SYKP üyeleri, her zaman olduğu gibi bu mitinge de katılarak destek verdiler.

 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑