fbpx

Yaşam

Published on Nisan 22nd, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Meşale Tolu’nun ‘Oğlum bende kalacak’ adlı kitabı yarın çıkıyor

Gazeteci Meşale Tolu’nun “Oğlum bende kalacak – Siyasi rehin olarak Türkiye’de tutsak” adlı kitabı Almanca olarak basıldı. İlk tanıtım bu Çarşamba Ulm Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

AF (Ulm)

Almanya’da Rowohlt Yayınevi tarafından basılan kitap yarın (23 Nisan) yayınlanacak. Gazetecilik faaliyetleri yüzünden 2017 yılında 8 ay Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde kalan Tolu, kitabından hapishane anılarını kitaplaştırdı. Almanya’nın Bild gazetesine konuşan Tolu, “Alman Konsolosluğu uzun süre tutsaklığım hakkında bilgilendirilmedi. Alman hükümetinden beklentilerim yoktu ve pazarlık istemiyordum, sadece hakkımı istedim” dedi. Türkiye’de dosyanın devam ettiğini belirten Tolu, “Türkiye’de hukuk sistemine çok inancım olmasa bile beraatımı istiyorum. Türkiye’de gitme özgürlüğümü elde alınmasını istemiyorum” ifadelerini kullandı. Tolu, “Türkiye’de halen gazeteciler, avukatlar, akademisyenlere karşı soruşturma açılıyor ve baskı altında yaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyaseti insan haklarını ayaklar altında alıyor. Yerel seçimlerin sonuçları bile tanımıyor. Siyasi durumun değişmesiyle birlikte benim içinde bu mesele kapanacak” diye belirtti.

Meşale Tolu, ‘Oğlum bende kalacak’ (Meşale Tolu: Mein Sohn Bleibt bei mir) adlı kitapta devlet ve polisinin ağır baskısı altında yaşadığı tutasaklık günlerini anlatıyor. basın özgürlüğünden ödün vermeyen Tolu, kitabında kendi durumunu detaylı bir şekilde anlatırken, rejimin muhaliflere yaklaşımını da tüm çıplaklığıyla aktarıyor.

Kitabın ilk tanıtımı, öbür gün, 24 Nisan çarşamba günü Meşale Tolu’nun da katılacağı okuma akşamında gerçekleştirilecek. Kornhausplatz adresinde bulunan Ulm Halk Eğitim Merkezi (vh) – Einsteinhaus’da gerçekleştirilecek olan kitap tanıtım etkinliği saat 19.00’da başlayacak. Etkinliği moderatörlüğünü, merkezin müdürü Dr. Dagmar Engels yapacak.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑