40 derece sıcak, 14 saat mesai, 55 lira yevmiye.

..." /> Mevsimlik işçilerin isyanı

Türkiye

Published on Haziran 16th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Mevsimlik işçilerin isyanı

40 derece sıcak, 14 saat mesai, 55 lira yevmiye.

Abdulhakim Günaydın

Malatya’ya kayısı toplamaya giden mevsimlik işçiler, düşük ücret, fazla mesai ve zor şartlardan şikayet ediyor ama yetkililer ve işverenler bunu kabul etmiyor.


Yaz mevsimi ile birlikte Türkiye’nin farklı bölgelerinden özellikle Doğu ve Güneydoğu’nun Mardin, Siirt, Diyarbakır, Adıyaman ve Şanlıurfa gibi şehirlerden 10 binlerce mevsimlik tarım işçisi Malatya’ya kayısı hasadı için çalışmaya gidiyor. 

İşçiler, bahçelerde veya çalıştıkları yerin yakınında kurdukları çadırlarda yaşıyor. Kurdukları çadır kamplarda su, tuvalet ve banyo gibi temel ihtiyaçlardan mahrum olan işçiler, birçok problem ile mücadele ettiklerini söylüyor. 

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Vahap Toman, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başar ve Malatya’ya her yıl yüzlerce mevsimlik işçi götüren simsarlar Adıyamanlı Mehmet Karakoç ve Diyarbakırlı Fesih Aydın Independent Türkçe’ye konuştu. 

Çalışanlar muhatap bulamamaktan şikayetçi

Yılda yaklaşık 350 mevsimlik tarım işçisini kayısı toplamaya götüren Adıyamanlı Mehmet Karakoç yaşadıkları sorunun çözümü için muhatap bulamamaktan şikayetçi.

Uzun saatler çalışmalarına rağmen düşük ücret aldıklarını ve yetkililerin konuyla ilgilenmediklerini söyleyen Karakoç sorunlarını şu sözlerle anlattı:Biz işveren ile yevmiye konusunda anlaşıp çalışmaya başlıyoruz ama bizden sonra ziraat odası farklı bir fiyat belirliyor. Ziraat odasının belirlediği fiyat, normalden 10-15 TL daha az oluyor. Yaşadığımız sorunla ilgili daha kaç önce Vali Bey’e de gittik. Mesela geçen sene işveren ile 65 TL’ye anlaştık ama ziraat odası 55 TL olarak belirledi. Doğal olarak bu da bizim işverenler ile problem yaşamamıza neden oluyor.

Karakoç, anlaşma esnasında kimi işverenlerin bazı sözler verdiğini ama su, tuvalet ve banyo gibi temel ihtiyaçların bile karşılanmadığını söyledi. 

Sabah 05.30’dan akşam 19.00-20.00’ye kadar günde ortalama 12-13 saat hiçbir ek ücret ödemeden çalıştırıldıklarını aktaran Karakoç, hak ettikleri ücreti alamadıklarını savundu.

45 derecede naylon çadırda… 

Diyarbakırlı simsar Fesih Aydın da yılda yaklaşık 600 civarında tarım işçisini Malatya’ya götürdüğünü ve işçilerin 40-45 derece sıcaklıkta, naylon çadırlarda konaklamaya mecbur bırakıldığını anlattı.

Aydın, ücret ve çalışma şartlarının düzeltilmesi için yardım çağrısında bulundu:Biz 12 saat çalışmaya razıyız ama daha fazla çalışıyoruz. Bazen bu 14 saati bile buluyor. İnsanca yaşam ve çalışma düzenimiz olsun istiyoruz. Temmuz sıcağında naylon çadırlarda kim yaşayabilir? Aşırı sıcak ve havasızlıktan işçiler hastalanıyor. Temel ihtiyaçlardan mahrumuz. Bırakın banyo yapmayı bazen içme suyunu bile bulmakta zorlanıyoruz. Kendileri de işçi çalıştırdıkları için Ziraat Odası Başkanlarının yevmiye belirlemelerinin doğru olmadığı yorumunda bulunan Aydın, “Tüm başkanların kendilerine ait kayısı bahçeleri var ve işçi çalıştırıyorlar. İşçi çalıştıran bir işveren fazla yevmiye vermek ister mi? Geçen sene 55 TL yevmiye aldık. Sadece sabah, öğle ve akşam yemek masraflarını bu ücretten düştüğünüzde geriye bir şey kalmıyor. Hem ücretimiz az hem de çalışma şartlarımız çok kötü.” diye konuştu.

2b0d0624-05b7-48f1-9799-89cdb999bf49.jpg

Kaynak: independentturkish.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑