Kürdistan

Published on Ağustos 18th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Mezopotamya Halk Kongresi’nden Zeki Şengali açıklaması

Mezopotamya Halk Kongresi (KCB) Yürütme Konseyi tarafından yapılan açıklamada “Ezidi halkının yiĝit Devrimcisi Zeki Şengali Türk devletinin hava operasyonuyla katledildi” denerek, katliam lanetlendi.

AF haber Merkezi

Mezopotamya Halk Kongresi (KCB) Yürütme Konseyi tarafından yapılan açıklama şöyle:


15 Aĝustos 2018 tarihinde Ezidi halkının yiĝit Devrimcisi Zeki Şengali Türk devletinin hava operasyonuyla katledildi. Almanya’da resmi işçiyken ve her türlü imkanlara ve rahat yaşama sahipken, bütün bu imkanları elinin tersiyle iterek ailesiyle birlikte Kürt Özgürlük Hareketinin saflarına katıldı. Gerek Avrupa sahasında ve gerekse de Kürdistan’ın deĝişik alanlarında faaliyet yürüttü. Özellikle Daışın Şengala saldırısından sonra bölgeye yerleşti ve Ezidi Halkının korunması için aktif görevlerde bulundu. Onun bu çalışmaları Türk devletini rahatsız ediyordu. Defalarca faşist boyalı türk basını tarafından hedef gösterildi. En son Irak Başbakanı Haydar Ebadinin Türkiye’ye yapmış olduĝu ziyarette yapılan kirli anlaşma ve pazarlıklar sonucunda Türkiye’ye Irak hava sahasında operasyon yapma imkanı verildi.
Irak Kürdistanındaki yerli işbirlikçilerin desteyi ve ihbarıyle yapılan hava operasyonunda Zeki Yoldaş şehit edildi. Bu operasyonu yapanları ve destekleyenleri şiddetle kınıyoruz protesto ediyoruz.
Asuri-Süryani halkı olarak aynı kadere sahip olduĝumuz Ezidi Kürtleriyle her zaman dayanışma içinde olacaĝımızı ve Zeki Yoldaşın mücadelesine baĝlı kalarak onu katledenlere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtmek isteriz.

Mezopotamya Halk Kongresi (KCB) Yürütme Konseyi

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑