Halklar ve İnançlar

Published on Haziran 10th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Mezopotamya Medeniyeti Asuri/Süryani/Keldani Halkının Ulusal, Toplumsal Sorunu ve Çözüm Yolu

Derleyen: Yaşar Küçükaslan

Bu Kitabtaki amacımız; Mezopotamya merkezli bugün adlandırdığımız, Asuri/Süryani/Keldani halkının, Sümer, Akad, Babil, Asur, Kalde, Aram ve Süryani ismleriyle, Sümer, Akad, Babil, Asur, Kalde, Aram, Tedmur, Nabati, Adiabane ve Abgar medeniyetlerinin sahibi olduğu, Hiristiyanlığın çıkışıyla bu inancı gönüllü olarak kabul edip, bütün tarihsel medeniyetini Hiristiyanlığın adı altında imkanları dahilinde bir şekilde yaşatmaya büyük emek harcaması. Bugün Irak, Suriye, Lübnan, İran, Türkiye, Ürdün, Bahreyn, Dubay, Filistin, İsrail, Hindistan, Çin, Moğolistan, Latin-Amerika, USA, Rusya, Kanada, Avrupa, İskandinavya ve bazı Afrika ülkelerinde bulunan bu 7000-8000 yıllık Mezopotamya tarihinin devamıcısı, bütün isimlerin, medeniyetlerin toplamı Asuri/Süryani/Keldani toplumunu bir bütün olarak temsil edenlerdir. Bu tarihsel gerçeği birçok insan bilmemekle, bu tarihsel gerçekleri bazıları çarpıtarak, kendisine göre yorumlamakta ve tarihin gerçeğiyle oynamaktadır. Mezopotamya tarihi insanlığın tarihi olması nedeni ile, bu tarihi çarpıtmak insanlığın gerçek gelişmelerini çarpıtmak demektir.


Yaşar Küçükaslan

Bu yanlış durumları dikkate alarak, dışardan halkımızın içine atılan yanlış anlayışların neticesinde, gelişen yüzeysel isimsel, mezhepsel, lehçesel ve coğrafik çelişkileri aydınlatmak temelinde öylesi bir M.Ö. tarihsel kurumlaşma beraberinde getirdiği tarihi gelişmeler, böylesi görkemli bir tarihin siyasi iradesini nasıl yitirdiğini, Hiristiyanlıkla başlayan yeni sürec, yaşanan iç çelişkiler, toplumlar arasında kendi özgün sistemi ile nasıl yaşadığı, M.Ö. M.S. insanlığa, bölgeye ve birlikte yaşadığı halklara yaşamın her alanında; siyasi, örgütsel, askeri-strateji, sistem, ekonomik, mimari, matematik, bilim, ilim, teknik, felsefe, edebiyat, eğitim, gramatik, kültürel, muzik, spor, astronomi, asrtroloji, filoloji, tıp, ulaşım ve çivi yazısı ile sunduğu katkılar ve yarattığı etkiler, tarihten günmüze yaşadığı felaketler, gördüğü 1915 Seyfo/Soykırım, Katliam, Talan, Sürgün ve her türlü baskılar. Ermeni, Rum/Pontus Soykırımları, Mezopotamya’nın dört sömürgeci ülkeye bölünmüşlüğü, Dünya gelişmelerine yön veren olgu, olay ve zihniyetler. Asuri/Süryani/Keldani halkının yaşadığı Ortadoğu, Orta Asya ve Dünya’nın diğer alanlarında günümüz koşullarında hangi perspektifle yaşayacığı ortaya konulmuştur.

Bu kitabta halkımızın Sümerlerden, günümüze bir bütün yarattığı, yaşadığı ve bu günlere nasıl geldiği bir toplamıdır. Aslında Mezopotamya Medeniyeti Asuri/Süryani/Keldani Halkının Ulusal, Toplumsal Sorunu ve Çözüm Yolu adlı bu kitap, bir nevi Ansiklopedi, Kitab ve Çözüm Manifestosudur. Bu kitabı okuyan herkes, Mezopotamya’nın asıl kronolojik tarih gerçeğini bilmekle, bu coğrafyada tarihten, günümüze neler yaşandığını ve günümüzde bütün Dünya güçlerinin bu merkezde neden yoğunlaştığını iyice anlıyabilecektir. Diğer bir durum Türk soykırımcı devletin 1915 Seyfo/Soykırım zihniyeti ile nasıl ırkçı, faşist, şövenist ve Kapitalist bir sistemle inşaa olduğu, Türk devlet ilanıyla birlikte nasıl sahte bir Kurtuluş hikayesi uydurulduğu, Türk egemen ırkına dayalı nasıl bir Kemalist sol yaratıldığı, bu sol kesimin 1915 Seyfo/Soykırım ile Hiristiyan ulusların yaşadığı felaketi es geçerek, Türk devlet kuruluşunu Seyfo/Soykırım zihniyeti ile değil, 1923 tarihiyle ele aldığı ve bu tarihsel yanlışı izah etmektedir. Bu tarihsel yanlış, Türk soykırımcı devlet zihniyetini hep ayakta tutmuş, bu günlere taşımıştır. Eğer şu an Türkiye ve Mezopotamya/Kürdistan coğrafyasında faşizm varsa ö dönemle alakalıdır. Son dönemlerde bazı Türk Sosyalist kesimler, bu tarihsel yanlışlara geçte olsa değinmekteler.

Doğrusu bu kiatab ile halkımıza, şu ana kadar mevcut yazılan eserlerle birlikte, böylesi kapsamlı tarihsel bir belge bırakmayı, onu kendi tarihsel durumu, yaşadıkları ve geleceği üzerine ulusal, toplumsal demokrasiyi içeren, Demokratik Sosyalizm yolunda bir perspektife sahip olmasını  düşündük. Ayrıca birlikte yaşadığımız Kürt, Türk, Arap, Pers, Ermeni, Rum/Pontus, Laz, Çerkes, Alevi ve Ezidilere Asuri/Süryani/Keldani halkı hakkında doğru bir bilgilendirme sunma gereğini duyduk. Özellikle Asuri/Süryani/Keldani halkının hangi yanlış zihniyetlerden uzaklaşmasını, yaşadığı her alanda özgür, eşit ve demokratik geleceği, halklarla doğru birlikteliği hangi zihniyetlerle birlikte olacağını vurguladık. Umarız bu kitabı okuyan herkes; Asuri/Süryani/Keldani halkının gerçeğine yakından vakıf olur, onu daha iyi tanımaya ve birlikte nasıl hareket etmesine vesile olur. Bu Kitab yazımı döneminde, bizlere birçok konuda destek sunan Araştırmacı, Yazar Ragıp Zarakolu’na saygılarımızı sunarız..  

Derleyen: Yaşar Küçükaslan  

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑