fbpx

Türkiye

Published on Ağustos 4th, 2017 | by Avrupa Forum 1

0

Militarizm, erkeklik ve nefret: Türk askerinden mültecilere ‘cinsiyetçi işkence’

Sınırı geçen üç Suriyeli mülteci üç erkek, Türk askerleri tarafından kadın iç çamaşırı giydirilerek istismar edildi. Kadın bedeni ile mültecileri aşağılamaya çalışan askerler, ‘cinsiyetçi işkence’nin görüntülerini kendi hesaplarından paylaştı.

Mültecilere yönelik nefret söylemleri, erkeklik ve militarizm ilişkisi ile pekiştiriliyor. Suriyeli gazeteci Ahmad Alkhatib tarafından “Tekrar ve tekrar. Türk askerleri Türkiye’ye girmeye çalışan Suriyelileri aşağılamaya çalışıyor” ifadesiyle sosyal medyada paylaşılan görüntüler de bunun son örneği oldu.

İstismara ve işkenceye maruz bıraktılar

Gazete Karınca’daki haber göre videoda, Suriyeli mülteci oldukları belirtilen üç erkek, bir tankın yanında vücutlarında belirgin işkence izleri ile parlak renklerde zorla kadın iç çamaşırı giydirilmiş halde görüldü.

Fotoğrafların aslında Suriyeli mültecilere işkence eden ve ‘aşağılayan’ askerlerin kendi sosyal medya hesaplarından paylaşıldığı, askerlerin yere yatırdıkları Suriyelileri tekmeledikleri ve yumrukladıkları da başka bir videoya yansıdı.

İnsan hakları savunucusu avukat Eren Keskin yaşananlar için ‘cinsiyetçi işkence’ yorumunda bulundu.

Nefret suçu işleyen askerler gözaltında

Olayın üç Türk askerinin Suriyeli mültecileri istismar etmekten gözaltına alınmasından sadece birkaç gün sonra, aynı sınırda gerçekleştiği belirtildi. Kimlikleri tam olarak belirlenemeyen askerler, nefret suçu işledikleri videoda mültecilere “Türkiye’ye bir daha gelecek misin? Sessiz ol. Bağırma” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, mültecilere işkence eden üç asker Hatay’da gözaltına alındı. Türk askerleri tarafından istismara ve işkenceye maruz bırakılan mültecilerin ise sağlık muayenelerinin ardından Suriye’ye geri gönderildiği öğrenildi.

Gazete Sujın

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑