fbpx

Türkiye

Published on Ocak 9th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

Milletvekili Hatimoğulları’na fezleke: Ahmet Atakan’ın cenaze törenine katıldı

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları hakkında Gezi direnişi sırasında öldürülen Ahmet Atakan’ın cenaze törenine katılma gerekçesiyle dokunulmazlığının kaldırılması istemli Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi Meclis’e gönderildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları için hazırlanan “Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi” Meclis’e ulaştı.

Hatimoğulları hakkında hazırlanan tezkerenin gerekçesi ise, Gezi Direnişi sırasında Antakya, Armutlu’da polis tarafından öldürülen Ahmet Atakan’ın cenaze törenine katılmak olarak gösterildi.

Suç: Cenaze sonrası yürüyüşe katılmak

10 Eylül 2013 tarihinde Gezi Direnişi sırasında Antakya, Armutlu Mahallesi’nde polislerce vurularak öldürülen Ahmet Atakan’ın cenaze töreninin ardından yapılan yürüyüşe polis saldırmış, ardından yürüyüşe katılmak “suç” olarak görülerek dava açılmıştı.

Söz konusu davanın 15 Mart 2019 tarihli duruşmasında mahkeme heyeti tarafından Tülay Hatimoğulları’nın milletvekili olması nedeniyle ‘yargılamanın durması’, ancak dokunulmazlığının kaldırılması için aynı nedenle hakkında fezleke hazırlanması kararı verilmişti. Meclis’e Hatimoğulları’nın dokunulmazlığının kaldırılması hakkında gönderilen Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi bu fezlekeye dayanıyor.

Atakan’ın katillerine dava açılmadı

Üzerinden geçen 6 yılı aşkın süreye ve Ahmet Atakan’ın otopsi raporundaki ‘Düşme yok, sert bir cisim kafasına isabet ederek hayatını kaybetmiş’ ibaresine rağmen, sorumluları hakkında hâlâ dava açılmadı.

Gezi Direnişi, katılanlara cezalar verilerek tümden cezalandırılmaya çalışılırken; direniş esnasında orantısız güç kullanan, yaralayan ve öldüren polis memurları; emri veren amirler ve siyasi sorumlular yargı önüne çıkartılmadı ya da açılan davalarda cezalarda indirimler uygulandı. Ahmet Atakan’ın cinayetinin soruşturulması bir türlü tamamlanmadı, ölümünün aydınlatılması için bir adım dahi atılmadı.

(SiyasiHaber)

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑